Materiał Partnera

Okresowe badanie stanu technicznego sprężarek

Okresowe badanie stanu technicznego sprężarek

Urządzenia takie, jak łopatkowe kompresory powietrza, biogazu oraz innych gazów a także pompy próżniowe GD Wittig są zbudowane w taki sposób, aby zagwarantować wieloletnią niezawodną pracę. Z racji tego, że są one urządzeniami charakteryzującymi się złożoną budową, istotna jest ich regularna obsługa i konserwacja. Ma to znaczący wpływ na sprawne działanie urządzeń oraz wydłużenie ich poprawnego i niezawodnego funkcjonowania.

Dlaczego przegląd techniczny jest tak ważny?

Kompresory i pompy próżniowe GD Wittig są urządzeniami złożonymi z wielu ruchomych oraz stałych podzespołów i części, które podczas pracy ulegają zużyciu. W celu zagwarantowania niezawodności pracy bardzo ważne jest wykonywanie okresowego przeglądu ich stanu technicznego. Wykonywanie regularnego serwisu pozwoli na wydłużenie żywotności urządzenia oraz zminimalizuje, a nawet wykluczy możliwość wystąpienia przestojów w pracy, spowodowanych pojawieniem się nagłej awarii któregoś z podzespołów.

Bez względu na rodzaj urządzenia niezawodnym źródłem informacji na temat częstotliwości przeprowadzania badań technicznych oraz zasad jego prawidłowej obsługi jest dołączona podczas zakupu karta zawierająca instrukcję obsługi. Zawarte są tam wszelkie niezbędne informacje na temat czasu pracy, po którym to należy wykonać serwis kompresora lub pompy próżniowej powietrza oraz zasady i reguły pracy z urządzeniem.

Co obejmuje przegląd techniczny?

Sprężarki i pompy próżniowe są skomplikowanymi w budowie urządzeniami zawierającymi wiele złożonych elementów. Ich przegląd techniczny, oferowany  przez Vane Tech dotyczy wielu różnych obszarów. Pierwszym z nich jest przegląd tak zwanego stopnia sprężającego, czyli potocznie zwanego serca urządzenia. Jest to zespół elementów odpowiedzialnych za cały proces sprężania lub wytwarzania podciśnienia. Zbyt głośna praca kompresora czy pompy próżniowej lub występujące wibracje mogą świadczyć o awarii tego właśnie elementu i doprowadzić do jego zniszczenia, dlatego istotne jest ciągłe kontrolowanie pracy urządzenia i reagowanie na każdą pojawiającą się zmianę.

Kolejnym elementem, który wymaga okresowego serwisu technicznego jest silnik elektryczny. Wiadome jest, ze zawarte w nim elementy takie, jak łożyska podczas pracy ulegają zużyciu, dlatego należy pamiętać o ich smarowaniu oraz regularnej wymianie na nowe.

W celu wydłużenia żywotności sprężarki i pompy próżniowej warto pamiętać o regularnej wymianie filtrów i olejów, która to pozwoli na redukcję zużycia podzespołów urządzenia. W dołączonej do urządzenia instrukcji zawarta jest informacja na temat częstotliwości wymiany oleju, czy zmiany filtrów. Zazwyczaj łopatkowe sprężarki powietrza oraz pompy próżniowe GD Wittig wymagają wymiany oleju, filtra oleju, filtra mgły olejowej co około 2 - 4 tysiące godzin w zależności od ich parametrów pracy oraz warunków otoczenia.

Aby sprężarka czy pompa próżniowa pracowała prawidłowo istotny jest również regularny serwis wszystkich połączeń podzespołów. Ciągła praca ruchomych elementów może doprowadzić do pojawiania się luzów w miejscach, gdzie znajdują się łączenia. To z kolei może doprowadzić do wystąpienia uszkodzeń mechanicznych urządzenia.

Przeprowadzanie okresowego serwisu sprężarek oraz pomp próżniowych jest gwarancją utrzymania ich prawidłowej sprawności przez wiele lat. (Opiekujemy się urządzeniami, które pracują bezawaryjnie od ponad 20 lat).  Warto regularnie sprawdzać ich stan techniczny i dbać o sprzęt, ponieważ naprawa sprężarek oraz koszty złożonych podzespołów lub zakup nowego urządzenia znacznie przewyższają te związane z okresowym serwisem. Nasza firma gwarantuje solidną, terminową oraz uczciwą obsługę w zakresie zarówno serwisowej obsługi gwarancyjnej jak i pogwarancyjnej wszystkich łopatkowych urządzeń (sprężarek i pomp próżniowych) marki Wittig. 

Opracowanie:
Gniezno, Relaks 9a
tel. 784 530 264
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz