Artykuł sponsorowany

Ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe w jednej instalacji. Co należy wiedzieć o takim układzie?

Ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe w jednej instalacji. Co należy wiedzieć o takim układzie?

Ogrzewanie grzejnikowe czy podłogowe – oto jest pytanie! Jeśli mamy kłopot z podjęciem decyzji warto połączyć pracę obu systemów, które przy odpowiednich rozwiązaniach technicznych będą ze sobą harmonijnie współpracowały. Takie alternatywne wyjście spotykamy zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i hotelach czy biurowcach. Gwarantuje one pożądany komfort cieplny,  pozwalając również na dużą oszczędność energii  Zapraszamy do lektury!

Połączenie przeciwieństw

Nie ulega wątpliwości, że „podłogówka” oraz klasyczne ogrzewanie grzejnikowe mają swoje plusy, ale też nie są wolne od wad. Ich złe strony można jednak nieco zniwelować poprzez połączenie systemów w jedną instalację. Jeśli już zdecydowaliśmy się na ten krok, warto pamiętać o zgoła odmiennej specyfikacji układów.

System płaszczyznowy przekazuje ciepło poprzez promieniowanie, zapewnia równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach, a przez swą dużą bezwładność cieplną potrzebuje więcej czasu ,aby się nagrzać. W przeciwieństwie do grzejników nie wychładza się jednak tak szybko po odłączeniu od źródła. Tradycyjne kaloryfery działają z kolei na zasadzie konwekcji, przez co ogrzane powietrze unosi się ku górze, uciekając w kierunku stropu. Taka dystrybucja ciepła, krótko mówiąc, nie jest zbyt korzystna dla człowieka. Z technicznego punktu widzenia, najważniejsza różnica między dwoma powyższymi układami dotyczy temperatury czynnika grzewczego. Ta jest znacznie niższa w systemie podłogowym, utrzymując się na poziomie ok. 40°C, podczas gdy w grzejnikach potrafi osiągnąć nawet  90°C. Jak zatem pogodzić oba systemy, aby współpracowały ze sobą zgodnie z założeniami?

Układ regulacji i kontroli temperatury zasilania

Bezpośrednie podłączenie podłogówki do źródła ciepła zasilającego grzejniki jest niewykonalne. Chcąc cieszyć się instalacją składającą się z dwóch systemów o odmiennej temperaturze obliczeniowej, należy zadbać o montaż zestawu mieszającego.

Tzw. grupę pompowo-mieszającą umieszcza się bezpośrednio przy rozdzielaczu, a jej dobór zależy od wielu czynników, chociażby wielkości ogrzewanej powierzchni. Mówiąc w dużym uproszczeniu, dzięki zestawowi istnieje możliwość obniżenia temperatury z obiegu grzejnikowego. Mamy zatem do czynienia z przemyślanym układem kontrolno-regulacyjnym, dostosowującym wodę na potrzeby ogrzewania płaszczyznowego. Bazuje on na zaworze termostatycznym, który w zależności od temperatury otwiera się bądź zamyka, chroniąc podłogę przed nadmiernym przegrzaniem. Warto nadmienić, że przepływ przez urządzenie odbywa się w odwrotnym do instalacji kierunku. Istotne znaczenie w układzie mieszanym mają też pozostałe komponenty, w tym pompa trójbiegowa, termometry, odpowietrznik i zawory odcinające.

Fachowy montaż

Instalacje mieszane jest w praktyce wykorzystywane częściej, niż można przypuszczać. Szczególnie przydaje się w obiektach o skomplikowanej architekturze narażonych na dodatkowe straty ciepła. Takie mogą spowodować okna balkonowe czy przeszklone tarasy. Oba systemy mogą funkcjonować w kilku wariantach. To czy jeden układ będzie dominował, bądź oboje będą mieli zbliżony udział w ogrzewaniu budynków, zależy już od decyzji inwestora. Bez względu na to, który  model współpracy wybierzemy, wszelkie prace związane z montażem systemów grzewczych warto powierzyć profesjonalistom. Do firm godnych zaufania należy zdecydowanie HYDROTECH Zakład Instalacji Sanitarno Budowlanych z siedzibą w Świebodzinie. Wykwalifikowana i  doświadczona kadra, szeroki zakres usług oraz terminowa realizacja zleceń – to tylko kilka cech tego renomowanego przedsiębiorstwa. Naprawdę warto zapoznać się bliżej z profilem jego działalności.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz