Artykuł sponsorowany

Jak wykonać ogrzewanie podłogowe w domu piętrowym?

Jak wykonać ogrzewanie podłogowe w domu piętrowym?

Inwestorzy budujący domy jednorodzinne nadal chętnie decydują się na montowanie w nich ogrzewania podłogowego. Jest to instalacja przede wszystkim bardzo komfortowa dla użytkowników pomieszczeń. W przypadku domów piętrowych może być jednak kosztowna i trudna w realizacji. Jak zatem przygotować ogrzewanie podłogowe w tego typu budynkach mieszkalnych?

Istotne zasady przy wykonywaniu instalacji ogrzewania podłogowego

Ukryte w podłodze przewody rozprowadzające ciepło po pomieszczeniach to wygodny sposób na ogrzewanie domu. Przy takim układzie trzeba jednak pamiętać o najważniejszych zasadach związanych z montażem poszczególnych elementów takiej instalacji. Podłoże musi być odpowiednie – oznacza to konieczność zatopienia rur przez użycie wylewki betonowej. System składa się z wielu przewodów, w których transportowana jest woda grzewcza, dlatego istotna jest także izolacja. Same rury muszą być też poprawnie ułożone – najczęściej tworzy się ścieżki w kształcie pętli.

Właściwie przygotowana instalacja ogrzewania podłogowego jest wydajna i oszczędna jednocześnie. Trzeba przy tym pamiętać, by jej montaż zlecić specjalistom, takim jak np. firma Inwent. Doświadczony zespół będzie w stanie taki rodzaj ogrzewania wykonać zarówno na parterze domu jednorodzinnego, jak i na piętrze. Ułożenie przewodów do przepływu wody grzewczej na wyższych kondygnacjach wiąże się jednak ze znacznym podwyższeniem kosztów montażu. Z czego to wynika i jak najlepiej wykonać ogrzewanie podłogowe w domu piętrowym?

Montaż ogrzewania podłogowego na piętrze domu

Zastosowanie wspomnianej wylewki betonowej znacząco zwiększa ciężar podłogi, w której znajduje się system ogrzewania pomieszczeń. To właśnie z tego powodu montażu takich układów unika się na wyższych kondygnacjach domów. Wiąże się to bowiem z koniecznością przygotowania solidnych stropów, co z kolei zwiększa koszty budowy obiektu. Wynika to również z zastosowania podzespołów do montażu ogrzewania podłogowego w każdym pomieszczeniu domu.

Wydatki na instalację grzewczą można ograniczyć przez połączenie systemu podłogowego z tradycyjnymi grzejnikami. To kompromis, który stosowany jest przez wielu inwestorów ze względu przede wszystkim na korzyści finansowe, jakie przynosi przy samym montażu, ale i dalszej eksploatacji obiektu. Jeśli jednak zależy nam głównie na komforcie użytkowania wnętrz, postawmy na ogrzewanie podłogowe zarówno na parterze domu, jak i wyższych jego kondygnacjach – pamiętając przy tym o odpowiednim wzmocnieniu stropu na etapie wznoszenia budynku.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz