Materiał Partnera

Oficjalny międzynarodowy egzamin językowy – dlaczego warto do niego podejść?

Oficjalny międzynarodowy egzamin językowy – dlaczego warto do niego podejść?

Zdanie oficjalnego międzynarodowego egzaminu z języka obcego daje nam certyfikat, który jest doskonałym potwierdzeniem naszych rzeczywistych umiejętności językowych. Może on nam posłużyć zarówno w Polsce, jak i na przykład podczas szukania pracy za granicą. Taki certyfikat często staje się przepustką do wielu ciekawych ofert pracy – bo dziś nie wystarczy tylko znać język. Trzeba też te umiejętności udowodnić.

Na czym polega egzamin na certyfikat językowy?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaką należy wiedzieć o egzaminach mających na celu uzyskanie certyfikatów językowych, jest to, że taki certyfikat może potwierdzać nasze umiejętności językowe na różnych poziomach. Istnieje europejski system certyfikacji umiejętności językowych, w którym symbolem A1 oznacza się najbardziej podstawowe umiejętności językowe, a np. C2 umiejętność władania językiem na bardzo wysokim poziomie – łącznie z fachowym słownictwem i skomplikowanymi formami gramatycznymi. Ważne jest zatem, żeby egzamin, do którego podchodzimy, dostosowany był do naszych umiejętności. Najłatwiej dopasować poziom egzaminu do swoich umiejętności po kursie językowym. Bardzo dobrym miejscem, gdzie prowadzone są zarówno profesjonalne kursy językowe, jak i egzaminy pozwalające uzyskać certyfikaty, oferuje  Goethe-Institut w Warszawiw, który specjalizuje się w nauczaniu i popularyzowaniu języka niemieckiego.

Oznaczenia certyfikatów

Warto wiedzieć, co w certyfikacji umiejętności językowych oznaczają poszczególne symbole. Pamiętajmy przy tym, że egzaminy są dostępne nie tylko dla dorosłych, ale też dla młodzieży i dla dzieci.

  • A1 – egzamin jest prowadzony dla dorosłych i dla młodzieży. Osoba, która zda egzamin na tym poziomie, potrafi stosować i rozumie najprostsze wypowiedzi i potoczne wyrażenia związane z konkretnymi aspektami codziennego życia. Podstawową umiejętnością jest na przykład zdolność do przedstawienia siebie i innych.
  • A2 – to egzamin, którego zdanie wymaga odrobinę większych umiejętności. Osoba z takim certyfikatem potrafi porozumieć się w codziennych, rutynowych sytuacjach.
  • B1 – egzamin na tym poziomie sprawdza, czy osoba podchodząca do egzaminu rozumie najważniejszy przekaz prostych komunikatów. Radzi sobie w wielu sytuacjach komunikacyjnych – na przykład w podróży. Tworzy proste, ale spójne wypowiedzi.
  • B2 – osoba z takim certyfikatem rozumie już bardziej złożone teksty, także na tematy techniczne. Umie tworzyć płynne i spontaniczne wypowiedzi w szerokim zakresie tematów.
  • C1 – osoba z takim certyfikatem bez trudu rozumie trudne dłuższe teksty i swobodnie buduje swoje wypowiedzi. Skutecznie posługuje się językiem w kontaktach towarzyskich i zawodowych.
  • C2 – to najwyższy certyfikat językowy, jaki możemy zdobyć. Osoba z takim certyfikatem nie tylko rozumie złożone teksty i komunikuje się bez trudu, ale także umie wychwycić subtelne różnice znaczeniowe.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz