Artykuł sponsorowany

Odpowiedzialność wspólników za długi spółki

Odpowiedzialność wspólników za długi spółki
Najczęściej wybieraną formą działalności gospodarczej w Polsce jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, dlatego właśnie odpowiedzialności wspólników takich spółek przyjrzymy się w poniższym opracowaniu. Jak wskazuje sama nazwa tego rodzaju spółki, jej cechą charakterystyczną jest ograniczona odpowiedzialność finansowa wspólników.

Za zobowiązania finansowe spółki z o.o. odpowiada wyłącznie spółka jako osoba prawna. Nie oznacza to jednak, że wspólnicy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności osobistej – zauważa nasz rozmówca z Kancelarii Komornika Sądowego Janusza Kruka.

Kapitał zakładowy spółki z o.o.

Do założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością niezbędne jest wniesienie przez wspólników odpowiedniego kapitału zakładowego, czyli środków finansowych, umożliwiających prowadzenie działalności. To właśnie z zadeklarowanego wkładu w kapitał początkowy spółki, wspólnicy odpowiadają w okresie przejściowym, jakim jest czas od jej zawiązania  do momentu uzyskania wpisu do KRS.

Przed wpisaniem do Krajowego Rejestru Sądowego spółka taka funkcjonuje jako spółka z o.o. w organizacji. A zatem, wspólnik opowiada finansowo za spółkę z o.o. solidarnie ze spółką i osobami działającymi w jej imieniu do wartości wniesionego kapitału. W praktyce oznacza to, że może nie odzyskać wniesionego wkładu.

Odpowiedzialność zarządu spółki

Choć odpowiedzialność wspólników zazwyczaj ogranicza się do kwoty wniesionej do kapitału zakładowego, niekiedy za zobowiązania spółki odpowiedzialni są osobiście członkowie zarządu. Do takich sytuacji dochodzi przede wszystkim w sytuacjach, gdy członkowie zarządu zaniedbają konkretnych aktów staranności, do których są zobowiązani w związku z powagą pełnionej funkcji.

Kosztowne niedopatrzenia

Wśród najbardziej ryzykownych dla osobistego majątku wspólników sytuacji należy wymienić zawyżenie kapitału zakładowego lub złożenie oświadczenia o dokonaniu wpłaty przed jej faktycznym uiszczeniem. Tymczasem nawet najmniejsze niedopatrzenia w tym zakresie powodują, że odpowiedzialność za długi spółki ponoszą bezpośrednio członkowie zarządu.

Choć podanie nieprawdziwych danych może być działaniem celowym, zdarza się także, że wynika z niedopatrzenia i zbyt pospiesznego podpisywania wszystkich dokumentów dostarczanych do zarządu, dlatego przedsiębiorcom zaleca się szczególną uważność podczas dopełniania formalności związanych z zakładaniem działalności.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz