Artykuł sponsorowany

Jak wygląda podatek od spadku?

Jak wygląda podatek od spadku?

W zależności od tego, jakie relacje łączyły nas z osobą, która pozostawiła nam spadek, różnie może wyglądać wysokość podatku, jaki trzeba od tego spadku zapłacić. Nie tylko jednak uiszczenie odpowiedniej kwoty ciąży w takim przypadku na naszych barkach. Dopilnować również trzeba rozmaitych terminów, no i lepiej nie pomylić się w kwestii tzw. zapisu.

Jeżeli chodzi o ten ostatni, to musimy wiedzieć, iż obowiązek podatkowy zostaje nałożony w momencie wykonania takiego zapisu. Mamy wówczas pół roku na złożenie uwzględniającego go zeznania podatkowego. Jedynie najbliższe wykonującemu zapis osoby, czyli współmałżonek, dzieci, rodzice, rodzeństwo, a także pasierbowie oraz macocha lub ojczym, są tu od podatku zwolnione.

Grupy podatkowe

Wyżej wymieniona grupa, poszerzona o zięcia lub synową i teściów osoby zmarłej, tworzy tzw. pierwszą grupę podatkową w przypadku podatku od spadku. Do grupy drugiej, podobnie jak pierwsza określonej przez ustawę o podatku od spadków i darowizn, zalicza się siostrzeńców i bratanków, współmałżonków dzieci zmarłego oraz współmałżonków rodzeństwa jego małżonków (czyli np. żony szwagra). Istnieje również trzecia grupa podatkowa, obejmująca  tych, którzy pozostawali ze zmarłym w innych relacjach.

Każdej z tych trzech grup przypisany jest próg wartości nabytych w drodze spadku rzeczy i praw majątkowych, powyżej którego należy zapłacić podatek. W przypadku pierwszej grupy próg ten wynosi obecnie 9637 zł. Jeżeli chodzi o grupę drugą i trzecią, wartość ta wynosi odpowiednio 7276 oraz 4902 zł.

Terminy

Na zgłoszenie do urzędu skarbowego spadku, od którego należy uiścić podatek, mamy sześć miesięcy, jednak tylko wtedy, jeśli obowiązek spadkowy powstał po 31 grudnia 2008 r. W innym przypadku termin ten wynosi zaledwie 30 dni. – Jeżeli zostanie on przekroczony, możemy utracić przysługujące nam na podstawie wyżej wspomnianej ustawy różnego typu zwolnienia – dowiadujemy się w Kancelarii Doradztwa Podatkowego J. Pukaluk. Co jednak zrobić w sytuacji, w której o spadku dowiadujemy się z opóźnieniem uniemożliwiającym dotrzymanie rzeczonego terminu? Prawo do zwolnienia wciąż może zostać zachowane, należy jednak dopełnić formalności, w czym najlepiej zwrócić się o pomoc do doradcy podatkowego, aby na pewno nie pogubić się w gąszczu przepisów i nie popełnić ewentualnych dalszych uchybień.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz