Artykuł sponsorowany

Odmiany marchwi pastewnej

Odmiany marchwi pastewnej

Marchew pastewna to wartościowa roślina pastewna. Jest odmianą marchwi siewnej, pochodzącą od marchwi dzikiej. Charakteryzuje się wyższą zawartością beta-karotenu niż marchew uprawiana w warzywniku. W pierwszym roku roślina ta wytwarza korzeń spichrzowy, a w drugim roku wyrasta z niego owocujący pęd kwiatostanowy, który osiąga długość do 1,5 m. Jakie odmiany marchwi pastewnej są uprawiane w Polsce?

Marchew pastewna Lobo

Obecnie do rejestru COBORU (Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych) wpisane są dwie odmiany uprawne marchwi pastewnej. Pierwszą z nich jest marchew pastewna Lobo, która została zarejestrowana w 1955 roku. W nasiona tej odmiany można zaopatrzyć się na przykład w sklepie Małopolskiej Hodowli Roślin. Marchew pastewna Lobo charakteryzuje się żółto zabarwionym korzeniem o kształcie stożkowym do klinowatego. Ma niewielkie wymagania uprawowe. Najlepiej plonuje na glebach niezbyt zwięzłych i dobrze przepuszczalnych. Zaleca się wysiewać ją na stanowiskach po warzywach okopowych i strączkowych. Dobrze znosi przymrozki, więc można ją uprawiać w terminie wczesnym, oraz dobrze się przechowuje.

Marchew pastewna Lobo zapewnia wysoki plon (400-600 dt/ha) dorodnych korzeni, które są zasobne w beta-karoten, witaminy z grup B, C i K, cukry oraz składniki mineralne. Jest odpowiednia zwłaszcza dla młodych zwierząt. Można nią z powodzeniem skarmiać bydło, drób oraz króliki. Ze względu na słodki smak jest chętnie wyjadana przez wszystkie zwierzęta. Co więcej, marchew pastewna Lobo ma działanie mlekopędne, więc jest świetną paszą dla bydła mlecznego.

Marchew pastewna Krystyna

Drugą odmianą marchwi pastewnej wpisaną do rejestru COBORU jest Krystyna, która została zarejestrowana w 2001 roku. To odmiana późna i bardzo plenna, charakteryzująca się wysoką niezawodnością. Jej korzenie są długie, grube i kruche. Mają intensywną, czerwono-pomarańczową barwę i cechują się wysoką zawartością suchej masy. Marchew pastewną Krystynę zaleca się wysiewać na glebach przepuszczalnych i dostatecznie lekkich. Można ją stosować jako wsiewkę lub uprawiać w siewie czystym. Podobnie jak odmiana Lobo świetnie się przechowuje, nie tracąc właściwości odżywczych.

Marchew pastewna Krystyna cechuje się wysoką zawartością beta-karotenu, węglowodanów i witamin (zwłaszcza witaminy C). Ponadto jest bogata w białko i sole mineralne. Stanowi odżywczy pokarm dla bydła, drobiu czy królików. Jest polecana szczególnie dla młodych zwierząt. Wykazuje także właściwości mlekopędne. Do skarmiania nadają się zarówno jej korzenie, jak i liście, które są łatwo trawione przez zwierzęta. Jest chętnie przyjmowana przez zwierzęta z uwagi na dużą smakowitość.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz