Materiał Partnera

W jaki sposób hodowane są najlepsze pomidory szklarniowe?

W jaki sposób hodowane są najlepsze pomidory szklarniowe?

Pomidorów nie trzeba przedstawiać. Warzywa te spożywamy w różnej formie: do kanapek, jako składnik zup i sosów, w sałatkach oraz potrawach z ryżu. Często na naszych stołach goszczą także przetwory z pomidorów: przeciery i koncentraty. Kochamy je nie tylko za smak, ale także wartości odżywcze oraz zdrową zawartość. Same pomidory pochodzą z Ameryki Południowej (albo Środkowej), a do Europy dotarły po odkryciach Krzysztofa Kolumba.

Zdrowa uprawa pomidorów

Coraz większą uwagę zwracamy na to, by spożywane przez nas warzywa i owoce nie były wytwarzane przemysłowo, czyli z użyciem dużej ilości chemii oraz pestycydów. O przepis na zdrową uprawę pomidorów zapytaliśmy Patryka Szklarza. Gospodarstwo ogrodnicze, które prowadzi, od lat zajmujące się uprawą pomidorów szklarniowych oraz ogórków szklarniowych:

– Dużo uwagi przywiązujemy do walorów smakowych oferowanych przez nas pomidorów. W naszym gospodarstwie owoce są zbierane po „wybarwieniu się”, dzięki czemu mają ładny, intensywny kolor i są smaczniejsze. Wybierając odmiany do uprawy, zwracamy uwagę na dobrą jakość owoców i zdrową żywność. Stosujemy ochronę biologiczną, natomiast kwiaty są zapylane przez trzmiele.

Na czym polega ochrona biologiczna pomidorów?

Podstawą wspomnianej przez eksperta ochrony biologicznej jest monitorowanie stanu pomidorów. Należy ocenić liczbę oraz rodzaj pojawiających się szkodników oraz zwalczających je, pożytecznych dla uprawy, drapieżców. Trzeba wiedzieć dokładnie, gdzie się one pojawiają oraz w jakiej liczbie. Tylko wtedy można zastosować odpowiednią dawkę środków biologicznych. Do walki z niszczącymi pomidory mączlikami wykorzystuje się np. dziubałeczka mączlikowego, dobrotnicę szklarniową, a także ośca mączlikowego, który świetnie radzi sobie w wysokich temperaturach występujących w szklarni. Przędziorki, inne szkodniki, zwalcza się dzięki dobroczynkowi szklarniowemu oraz nimfom dziubałeczek. Liście oberwane w trakcie pielęgnacji roślin pozostają w szklarni, bo mogą zawierać jaja pożytecznych owadów.

Wybieramy pomidory do warzywniaka

Biorąc pod uwagę walory smakowe oraz nastawienie klientów na zdrową żywność, powinniśmy sięgać wyłącznie po pomidory ze sprawdzonych upraw. Dobrze wyhodowany pomidor jest znacznie smaczniejszy i zdrowszy niż produkt kupowany podczas promocji w markecie. Różnica jest diametralna – ekologiczny pomidor, który wisiał na gałązce odpowiednią ilość czasu, jest słodszy, bardziej miękki, a po zbadaniu okazuje się, że zawiera więcej witamin oraz dobroczynnych składników odżywczych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz