Artykuł sponsorowany

Odbiór budowy – poznaj najważniejsze informacje

Odbiór budowy – poznaj najważniejsze informacje

Odbiór budowy to procedura weryfikacji poprawności wykonania danego budynku według norm prawnych, oczekiwań inwestorów, a także według sporządzonych wcześniej projektów. Proces ten ważny jest też dla urzędów, które muszą sprawdzić, czy dany obiekt jest bezpieczny do eksploatacji i czy na przykład spełnia przepisy dotyczące emisyjności. Jakie dokumenty należy wtedy zgromadzić? Komu powierzyć odbiór końcowy? Gdzie złożyć odpowiedni wniosek?

Na czym polega odbiór budowy?

Niezależnie, czy mamy do czynienia z budynkiem komercyjnym, czy też z domem jednorodzinnym, ważne jest wypełnienie kilku ważnych formalności. Odbiór budowy jest bowiem procesem zarówno weryfikacji poprawności wykonania prac po ich ocenie technicznej i jakościowej, jak i też można mówić o nim jako o procedurach administracyjnych. Ważne jest zatem przygotowanie właściwego pakietu dokumentu, przeprowadzenie inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej, a także zakończenie częściowych odbiorów prac budowlanych i instalacyjnych.

Istotne jest też pozyskanie protokołów odbioru i sprawdzeń wszystkich przyłączy, a także instalacji wewnętrznych. Zadbać należy o to, by sieć wentylacyjna, elektryczna, wodno-kanalizacyjna oraz przewody kominowe były wykonane w 100% w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. Czy to jednak wszystkie zadania związane z odbiorem budowy?

Prócz wymienionych działań trzeba również sfinalizować umowy z dostawcami mediów, zamknąć dziennik budowy, a także przygotować świadectwo charakterystyki energetycznej. Taki certyfikat wydają upoważnieni do tego specjaliści, którzy posiadają właściwe uprawnienia budowlane. Często są to specjaliści z pracowni elektroinstalatorskich, które zajmują się pomiarami instalacji oraz okresowymi serwisami czy konserwacjami. Świadectwa energetyczne oferują również niektórzy architekci.


Dokumenty potrzebne do odbioru budynku

Do odbioru budynku potrzebny jest szeroki pakiet dokumentów potwierdzających stan techniczny budynku oraz instalacji wewnętrznych. Przede wszystkim inwestor musi zgromadzić:

  • dziennik budowy i oświadczenie kierownika budowy,
  • protokoły odbioru przyłączy,
  • świadectwa charakterystyki energetycznej budynku,
  • operat geodezyjny powykonawczy,
  • protokół sprawdzeń wewnętrznych instalacji oraz ciągów kominowych,
  • rysunki i inne elementy projektu budowlanego,
  • kopię prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę,
  • inne dokumenty wynikające z warunków decyzji o pozwoleniu na budowę.

Gdzie zaś musi zostać przekazany komplet tychże dokumentów? Składane są one wraz z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie obiektu (lub z pismem zawiadamiającym o zakończeniu budowy) do Powiatowego lub Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Ten w przypadku braku stwierdzenia nieprawidłowości wydaje stosowane zaświadczenie – ono ważne jest m.in. do nadania numeru budynkowi oraz do wpisania nieruchomości do ksiąg wieczystych. Tu należy o pomoc prosić notariuszów. Komu zaś powierzyć całą procedurę odbioru budynku?

Odbiór budynku – wybierz swojego reprezentanta

Dzisiaj standardem w budownictwie jest powoływanie przez inwestorów nadzorców inwestorskich, którzy dbają w ich imieniu o inwestycję. To właśnie pracownie, które zatrudniają ekspertów z takimi uprawnieniami powinno się wybierać. Przykładem jest firma ARTTECH, która oprócz pomocy w odbiorze końcowym budynku jest w stanie wcześniej zagwarantować szerokie usługi elektroistalatorskie, od prefabrykacji rozdzielnic, po montaż tras kablowych.

Dlaczego zaś warto, by odbiór budynku wykonał specjalista? Jest to przede wszystkim gwarancja szybkiego zamknięcia inwestycji oraz braku problemów formalnych. Dobry reprezentant dba o każdy najmniejszy szczegół, znacznie uproszczając całą procedurę. Liczyć można też na jej niższe koszty. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz