Materiał Partnera

Od ramy po aranżację – wszystko, co warto wiedzieć o oknach urządzając mieszkanie

Od ramy po aranżację – wszystko, co warto wiedzieć o oknach urządzając mieszkanie

Planując budowę domu czy zakup nowego mieszkania koniecznie musimy poświęcić sporo uwagi oknom. To od nich tak naprawdę zależy charakter każdego pomieszczenia. Właściwie dobrane okna wprowadzą do naszego domu światło dzienne i sprawią, że będziemy w nim przebywać z przyjemnością. Bardzo duże znaczenie ma też odpowiednia aranżacja okienna – powinna być ładna i praktyczna. W tym tekście przedstawiamy wszystko, co warto wiedzieć na temat okien – od stolarki okiennej, aż po zasłony.

Dobrze oświetlone

Najważniejsza funkcja okien jest oczywista – mają zapewniać w naszym domu dostęp do światła dziennego. Żeby jednak promienie słoneczne odpowiednio oświetlały nasz salon czy kuchnię, okna muszą być odpowiednio dobrane i co najważniejsze – zamontowane po właściwej stronie. Od dłuższego czasu panuje moda na duże przeszklenia – mówiąc w skrócie – im większe okno, tym lepiej. Ten trend pozwala na zapewnienie w mieszkaniu bardzo dobrego, naturalnego oświetlenia, ale ma też pewną wadę – przez duże okna z naszego domu może uciekać sporo ciepła. Dlatego, jeśli decydujemy się na to modne rozwiązanie, pamiętajmy, by wybrać okna o maksymalnej możliwej termoizolacji.  Szczelne i trwałe okna w różnych rozmiarach znajdziemy w ofercie firmy Geo-Mont ze Szczucina. Jeśli to zaniedbamy, za swój błąd będziemy płacić przy okazji każdego rachunku za ogrzewanie. Pracując nad projektem domu, powinniśmy rozplanować pomieszczenia w taki sposób, by zapewnić im odpowiednie oświetlenie. Jeśli to możliwe, starajmy się, by okna naszego pokoju dziennego wychodziły na najlepiej nasłonecznioną stronę budynku – czyli znalazły się po stronie południowej. Dzięki temu będziemy mogli chwytać każdy promyk słońca. Okna po stronie północnej sprawdzą się natomiast w kuchni. To zwykle i tak bardzo ciepłe pomieszczenie nie powinno dodatkowo nagrzewać się od promieni słonecznych. W przypadku sypialni warto wybrać wschodnią stronę budynku – wtedy rano będą nas budzić promienie słoneczne.

Okna tworzą klimat

Światło ma ogromny wpływ na klimat panujący w mieszkaniu. Dlatego dobrze dopasowane okna mogą ogromnie wpłynąć na charakter naszego wnętrza. W dobrze oświetlonym, jasnym pomieszczeniu po prostu czujemy się lepiej. Duże znaczenie mają jednak także odpowiednio dobrane ramy okienne – powinny one podkreślać charakter budynku. Bardzo dobrym rozwiązaniem są ramy okienne PCV imitujące drewno. Łączą one funkcjonalność, szczelność i wszystkie inne zalety okien PCV z estetyką drewnianej stolarki okiennej.

Odpowiedni montaż

W przypadku okien odpowiedni montaż ma ogromne znaczenie. Jeśli zostaną niewłaściwie osadzone, będą po prostu nieszczelnie – przez szczeliny będzie z naszego domu uciekać ciepło i żadne właściwości termoizolacyjne samego okna tutaj nie pomogą. Dlatego montaż stolarki okiennej zdecydowanie lepiej powierzyć profesjonalistom. Najlepiej sprawdzi się firma, która specjalizuje się w sprzedaży i montażu okien, taka jak Geo-Mont.

Poza sprzedażą stolarki okiennej, zajmujemy się także profesjonalnym montażem systemów okienno-drzwiowych. Na swoim koncie mamy już wiele realizacji tego rodzaju zleceń – mówi przedstawiciel firmy.

Profesjonalny montaż daje nam gwarancję, że pieniądze wydane na nowoczesne termoszczelne okna nie będą zmarnowane.

Właściwa aranżacja

Okna są jednym z najważniejszych elementów każdego wnętrza. Wzrok każdej osoby wchodzącej do pomieszczenia na pewno będzie zwrócony właśnie w ich kierunku. Dlatego powinniśmy szczególnie zadbać o odpowiednią aranżację okien. Dobrze, jeśli jednocześnie będzie ładna i praktyczna. Dużą popularnością cieszą się ostatnio rolety dzień-noc. To rozwiązanie pozwala sterować dopływem światła dziennego do pomieszczenia, a przy tym prezentuje się bardzo elegancko. Rolety typu dzień-noc są dostępne w wielu różnych kolorach. Składają się z naprzemiennych pasów materiałów o różnych poziomach przejrzystości, dzięki czemu pozwalają bardzo precyzyjnie regulować poziom nasłonecznienia. Takie rolety nie potrzebują właściwie żadnych innych dodatków – samodzielnie prezentują się bardzo ładnie. Wiele osób nadal ceni też zwykłe, gładkie rolety kasetowe. Nie są one tak efektowne jak rolety typu dzień-noc, ale dobrze chronią przed słońcem, a przy tym pozwalają na zastosowanie firan i zasłon – co istotne dla osób szczególnie ceniących tego typu dekoracje. W nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach dobrze będą wyglądać plisy – osłony okienne w formie harmonijek dostępne w wielu różnych kolorach. Ich zaletą jest to, że mogą zasłaniać okno od góry i od dołu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz