Materiał Partnera

Od czego zależy zastosowana metoda montażu instalacji elektrycznej?

Od czego zależy zastosowana metoda montażu instalacji elektrycznej?

Nie ma chyba osoby, która w dzisiejszych czasach byłaby w stanie wyobrazić sobie życie bez prądu. Przyzwyczailiśmy się, że energia elektryczna towarzyszy nam o każdej porze dnia i nocy. Zobaczmy, jak wygląda montaż instalacji elektrycznej, czy istnieje narzucony schemat stosowanych rozwiązań, czy jest możliwe wykonanie instalacji elektrycznej w dowolny sposób?

Istnieje wiele metod układania instalacji elektrycznych, których wybór uzależniony jest od funkcji pomieszczenia, w którym trwają prace monterskie. Spośród wszystkich dostępnych metod należy zapamiętać, iż w domach i mieszkaniach oraz tam, gdzie zależy nam na efekcie wizualnym, przewody montujemy metodą w tynku, ale istnieją trzy główne sposoby układania kabli:

  • Metoda pod tynkiem – czyli na wymurowanych ścianach i sufitach

  • Metoda na tynku – czyli przewody pozostają zawsze na wierzchu

  • Metoda w tynku – okablowanie znajduje się w warstwie tynku.

Rozłożenie okablowania zależy od funkcji pomieszczeń

O wyborze właściwego rozłożenia okablowania decyduje zarówno funkcja pomieszczenia, pracochłonność wybranego rozwiązania, jak i koszt wykonania instalacji. Od każdej zasady tak i tu są wyjątki, dlatego wszystkie szczegóły ostatecznego wykończenia, przeznaczenia pomieszczenia warto przedyskutować z wykonawcą instalacji elektrycznej.

Czasami warto rozważyć sugestie doświadczonych instalatorów, jak chociażby z firmy Piotr Skórniewski Elektro-automatyka i zmienić wstępne założenia idąc za stroną praktyczną. Mowa tu o instalacjach w miejscach narażonych na częstsze awarie, czyli w budynkach przemysłowych, np. w halach, fabrykach, jak również restauracjach miejscach publicznych, którym chcemy nadać industrialny, surowy charakter. Jeśli wybierzemy rzetelną i doświadczoną ekipę montującą okablowanie elektryczne mimo wyboru metody na tynku lub w tynku estetyka prac będzie zachowana. Odkryte okablowanie, jeśli ulegnie awarii, będzie można w krótkim czasie, bez większych przestojów wymienić.

Obiekty konferencyjne i specjalnego przeznaczenia wymagają doświadczenia

Podejście do rozłożenia okablowania zmienia się trochę w przypadku projektowania instalacji elektrycznej dla miejsc takich jak biurowce, czy też sale konferencyjne. W tym przypadku całość instalacji jest rozłożona w kanałach instalacyjnych, pozwalających na rozmieszczenie większej ilości gniazd wtyczkowych, podnosząc ergonomiczność wykorzystania pomieszczenia, jego funkcjonalność. Mimo że przewody są rozmieszczone na wierzchu, osłonięcie ich wspomnianymi listwami z przykrywami, zapewnia wysoki poziom wykończenia wnętrz.

Wykonując montaż instalacji elektrycznej, trzeba całość prac wykonać zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, Rozporządzeniom Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. [1] w sprawie zasad podłączania energii elektrycznej dobranej do potrzeb użytkowych, jak również dyrektyw i norm UE.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz