Artykuł sponsorowany

Od czego zależy skuteczność pism procesowych, czy długość ma znaczenie?

Od czego zależy skuteczność pism procesowych, czy długość ma znaczenie?

W przypadku wszelkiego rodzaju pism urzędowych, sądowych, pism procesowych, w mniemaniu większości z nas, istnieje przekonanie, że im dłuższe pismo wystosunkujemy wobec drugiej strony, tym większa szansa na pozytywne rozpatrzenie pisma. Zazwyczaj chodzi o pisma do odpowiedniego organu administracji publicznej. Czy rzeczywiście tak jest, czy długość ma znaczenie? Czym są pisma procesowe?

Pismo procesowe, są kierowane do sądu na piśmie celem opisu stanowisk stron i uczestników postępowania sądowego.

Z jakich elementów powinno się koniecznie składać pismo procesowe?

Nie każdy rodzaj pisma urzędowego ma charakter pisma procesowego. Pismo procesowe powinno bezwzględnie zawierać:

  • oznaczenie sądu, do którego jest skierowane
  • imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników
  • oznaczenie rodzaju pisma
  • osnowę wniosku lub oświadczenia
  • dowody na poparcie przytoczonych okoliczności
  • podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego, lub pełnomocnika
  • wymienienie załączników.

Więcej nie zawsze znaczy lepiej – krótkie pisma też są skuteczne

Jak wyjaśnia adwokat Aneta Prosksa, właścicielka Kancelarii Adwokackiej Adwokat Aneta Proska, najważniejsza z punktu widzenia skuteczności pisma procesowego jest właśnie osnowa wniosku, wyjaśnienie okoliczności sprawy i dowodów na ich poparcie.

Doświadczony adwokat, który posiada nie tylko bogatą wiedzę merytoryczną, ale przede wszystkim praktykę w postępowaniach sądowych oraz sporządzaniu pism procesowych i wezwań, potrafi dobrać długość pisma do rodzaju opisywanej sprawy.

Bywa, że nawet osoby z branży prawniczej mają tendencję do rozpisywania się w sprawach, które tego nie wymagają, aby nadać w ich mniemaniu większej rangi pismu. Doświadczony adwokat, formułując pismo procesowe, zadba, aby było ono optymalne. Mając zawsze na uwadze istotę sprawy, zadba, aby już w pierwszych zdaniach przedstawić przedmiot sprawy, dowody na potwierdzenie naszego stanowiska, unikając rozpisywania sytuacji pobocznych, niedotyczących sprawy.

Próby pisania pism procesowych samodzielnie lub przez osoby z małym doświadczeniem mogą skutkować tym, że poza tym, że pismo procesowe będzie długie, nie wniesie ono żadnych istotnych faktów. To opisywane fakty mają wpływ na decyzję sędziego w procesie. Sędziowie dysponują ograniczonym czasem na rozpatrzenie napływających doń pism. Bywa, że sprawy, mimo że nie powinny, są traktowane schematycznie. Omijanie tematu głównego w pismach, może skutkować negatywnym rozpatrzeniem sprawy, bez wnikliwego zapoznania się ze sprawą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz