Artykuł sponsorowany

Obróbka CNC. Rodzaje i zastosowanie

Obróbka CNC. Rodzaje i zastosowanie

CNC to skrót od Computerized Numerical Control. Jest to nowoczesny, zmechanizowany proces skrawania. Ze względu na swoje liczne zalety, takie jak szybkość i precyzyjność, jest chętnie wykorzystywany w wielu branżach. Planujesz zautomatyzować procesy produkcyjne w swojej firmie i rozważasz zakup urządzenia do obróbki CNC? Sprawdź najpierw, czym charakteryzuje się wspomniany proces.

Na czym polega obróbka CNC?

Obróbka skrawaniem ma trzy etapy. To:

 • tworzenie projektu prototypu
 • przeniesienie gotowego projektu na plan sterowania maszyny
 • proces wycinania przy wdrożeniu ustalonych wcześniej ustaleń.

Warto zlecić tego typu usługę zaufanym zleceniobiorcom, którzy dostosują projekt i przebieg poszczególnych czynności do indywidualnych oczekiwań klienta biznesowego.

Narzędzia frezujące i rodzaje obróbki CNC

Ostrze, dzięki któremu możliwa jest obróbka materiałów, to frez. Jak można scharakteryzować to narzędzie? Na to pytanie odpowiada ekspert z firmy SerwMar: „Jest to wieloostrzowy przedmiot o kształcie obrotowej bryły. Jest wykorzystywany do obróbki powierzchni płaskich oraz powierzchni o określonym kształcie, a także elementów wykonanych z metalu, drewna i tworzywa sztucznego.”

Trzeba mieć na uwadze, że skrawające krawędzie opisywanego narzędzia nigdy nie poruszają się jednocześnie. Mają określoną kolejność pracy.

Rodzaje frezowania, jakie można wyróżnić ze względu na rozmieszczenie ostrza, to:

 • czołowe (gdy oś frezu jest ułożona prostopadle w stosunku do obrabianej powierzchni);
 • obwodowe / walcowe (gdy oś frezu jest ułożona równolegle w stosunku do obrabianej powierzchni);
 • skośne (gdy oś frezu tworzy kąt od 0 do 90° w stosunku do obrabianej powierzchni).

Natomiast same frezarki dzieli się na:

 • frezarki jednowrzecionowe,
 • frezarki wielowrzecionowe.

Zastosowanie frezowania

Frezowanie CNC wykorzystuje się do przeróbki elementów takich jak:

 • rowki,
 • płaszczyzny,
 • uzębienia,
 • powierzchnie kształtowe.

Maszyny sterowane numerycznie można dziś coraz częściej spotkać w obiektach produkcyjnych, a także w mikroprzedsiębiorstwach lub w gabinetach hobbystów. Nic dziwnego, bo opisywana technika cieszy się coraz większą popularnością.

Maszyny do frezowania CNC znajdują zastosowanie w różnego typu warsztatach produkcyjnych i zakładach. Są w stanie obrobić zarówno tylko tworzywa sztuczne, jak
i metale, gumę, a nawet lód. Dzięki ich zastosowaniu można uzyskać duże zróżnicowanie wykrawanych kształtów w zakresie wytwarzanych narzędzi, maszyn i przyrządów.

Zalety obróbki CNC

Obróbka CNC ma wiele zalet. Praca przy użyciu opisywanych wyżej maszyn jest bardzo szybka i nie stwarza problemów, zaś jakość otrzymywanych materiałów jest wysoka. Frezowanie CNC daje możliwość obrabiania materiałów przy zachowaniu jak największej wydajności. Jest to szczególnie istotne w przypadku produkcji masowej, bo można w ten sposób znacząco zredukować koszty.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz