Artykuł sponsorowany

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności w VAT. Kto musi się do niego zastosować?

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności w VAT. Kto musi się do niego zastosować?

W 2018 roku polski rząd dał podatnikom możliwość dobrowolnego stosowania podzielonej płatności. Celem tego rozwiązania było ograniczenie oszustw podatkowych i poprawa kondycji narodowej gospodarki finansowej. Zgodnie z najnowszymi ustaleniami rządu, mechanizm podzielonej płatności w VAT, będzie obowiązkowy dla niektórych firm od 1 listopada 2019 roku. Co to dokładnie oznacza?

Na czym polega mechanizm podzielonej płatności w VAT?

Mechanizm podzielonej płatności w VAT inaczej nazywany jest split payment. Jest to nowoczesny model płatności za transakcję, która została opodatkowana podatkiem VAT. Obowiązkiem nabywcy jest dokonanie płatności za fakturę zakupu przy pomocy tzw. komunikatu przelewu na rozliczeniowy rachunek sprzedawcy. Wpłata dzielona jest następnie na kwotę netto i kwotę VAT, która trafia na oddzielny rachunek, utworzony specjalnie dla tego konta. Jak informuje pan Tomasz Pandel –właściciel Biura Usług Finansowych „Progress”- split payment znajduje zastosowanie jedynie w transakcjach pomiędzy firmami. Nie dotyczy on podatników, którzy dokonują transakcji na drodze firma – osoba prywatna.

Które firmy zobowiązane są do korzystania z nowego systemu?

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności w VAT nie dotyczy wszystkich podatników. Do stosowania split payment zobligowane są firmy z wybranych branż. Nowelizacja ustawy obciąża obowiązkiem korzystania z nowego systemu płatności przedsiębiorstwa, które zajmują się:

  • sprzedażą stali,
  • sprzedażą komputerów i innych maszyn, których zadaniem jest przetwarzanie danych oraz akcesoriów i części zamiennych do wymienionych wyżej urządzeń,
  • sprzedażą telefonów komórkowych,
  • robotami tynkarskimi, betoniarskimi, malarskimi,
  • budową domów mieszkalnych i obiektów niemieszkalnych,
  • wznoszeniem konstrukcji stalowych,
  • wykonywaniem instalacji gazowych, elektrycznych, cieplnych, klimatyzacyjnych i wentylacyjnych.

Należy podkreślić, że obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności w VAT będzie dotyczył jedynie tych transakcji, których wartość jest równa lub wyższa kwocie 15 000 złotych. Wszystkie transakcje, które nie spełniają powyższych warunków będą rozliczane na ogólnych zasadach.

Zmiany dotyczą także faktur

W związku z wprowadzeniem systemu split payment, ustawodawca poruszył także kwestię poprawnego wystawiania faktur. Podatnik, który dokonuje transakcji o wartości równej lub przekraczającej 15 000 złotych musi zamieścić na fakturze sprzedaży adnotację „mechanizm podzielonej płatności”. Oczywiście zasada ta dotyczy firm, które działają w branżach zobowiązanych do stosowania split payment.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz