Materiał Partnera

Obierz kurs na wózki widłowe

Obierz kurs na wózki widłowe

Kurs na operatora wózka widłowego zarówno podniesie twoje kwalifikacje w pracy, jak i umożliwi start na rynku zawodowym. Hipermarketów, powierzchni magazynowych, centrów handlowych wciąż przybywa, a operatorzy wózków widłowych stają się coraz bardziej poszukiwanymi i pożądanymi pracownikami. Jak zatem dobrze wybrać kurs na wózki widłowe?   

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na operatorów wózków widłowych rośnie liczba oferowanych na rynku kursów. Co należy o nich wiedzieć?

Dla kogo?

Na kurs na wózek widłowy może zapisać się każdy; zarówno ktoś, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z rynkiem pracy, jak i osoba, planująca zmienić dotychczasowe miejsce zatrudnienia. Dzięki niemu podniesiemy swoje kwalifikacje oraz poszerzymy spectrum możliwych do wykonywania zadań. Podstawowe warunki, które musimy spełnić, zapisując się na omawiany kurs, to ukończone 18 lat, wykształcenie minimum podstawowe, ogólny, dobry stan zdrowia, sprawność psychoruchowa, a także dobra koordynacja. Dyskwalifikować nas może natomiast duża wada słuchu lub wzroku.

Kategorie  

Zanim zapiszemy się na kurs, odpowiedzmy sobie na pytanie, jakim wózkiem w przyszłości chcielibyśmy kierować; od tego bowiem zależeć będzie wybrana przez nas kategoria: I, II albo III. I jest najszersza i daje uprawnienia do prowadzenia wszystkich rodzajów wózków widłowych, w tym specjalizowanych, o nielimitowanym udźwigu, nieograniczonej wysokości podnoszenia oraz każdym typie napędu. Kategoria II daje uprawnienia do prowadzenia wózków widłowych ZA WYJĄTKIEM specjalistycznych/specjalizowanych o nielimitowanym udźwigu, nieograniczonej wysokości podnoszenia oraz każdym typie napędu, a III wyłącznie tymi bez kabiny oraz podestów do stania. Kursy na wszystkie trzy kategorie oferuje między innymi Grupa KENA, specjalizująca się w prowadzeniu kursów zawodowych. Ta renomowana firma proponuje klientom także kursy na suwnice, podesty ruchome oraz kursy dające uprawnienia G1, czyli elektryczne G2: energetyczne i G3, czyli gazowe. Możemy być pewni, że z Grupą Kena skutecznie i efektywnie podniesiemy nasze kwalifikacje zawodowe.

Kurs

Każdy składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W trakcie części teoretycznej, kursant zdobywa wiedzę dotyczącą budowy wózka widłowego, zasad ich funkcjonowania oraz obsługi, zasad BHP i przepisów prawa, związanych z pracą na wózku widłowym. Część praktyczna to nauka płynnej jazdy i obsługi wózka.

Egzamin

Kurs na wózek widłowy kończy się egzaminem przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Należy przygotować się na pięć losowo wybranych pytań z wiedzy ogólnej oraz szczegółowej, dotyczącej konkretnej kategorii kursu. Jeśli odpowiemy poprawnie na minimum trzy pytania, część teoretyczna zostanie zaliczona i będziemy mogli przejść do części praktycznej. Podczas płynnej, bezpiecznej oraz swobodnej jazdy egzaminowani będą musieli wykazać się umiejętnością podnoszenia, opuszczania oraz transportowania materiałów czy bezkolizyjnego manewrowania pomiędzy pachołkami.

Pomyślnie zdany egzamin uprawnia nas do podjęcia pracy, związanej z operowaniem wózkiem widłowym.  

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz