Artykuł sponsorowany

O postępowaniu z żywymi rybami w sprzedaży detalicznej

O postępowaniu z żywymi rybami w sprzedaży detalicznej

Mięso ryb ma wspaniałe właściwości, sporą zawartość kwasów tłuszczowych Omega 3, wiele składników mineralnych, takich jak np. selen, doskonałe białko. Ich spożycie minimum dwa razy w tygodniu jest rekomendowane przez Instytut Żywienia oraz wielu dietetyków i lekarzy. Co więc stoi nam na przeszkodzie, by zapewnić sobie nie tylko świetny rybny posiłek, ale i posiłek ze świeżo ubitej ryby lub dostarczonej do naszego domu żywej ryby przeznaczonej na konsumpcję.

Postępowanie z żywymi zwierzętami

O sposobach postępowania z żywymi zwierzętami mówi ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku - o ochronie zwierząt  (Dz. U. z 2003 r. Nr 106, poz. 1002 ze zm.). Traktuje ona nie tylko o sposobie ich przechowywania, ale i transportu, i humanitarnego uśmiercania. Stosowanie jej w praktyce jest zwykłym obowiązkiem sprzedawcy detalicznego, który zajmuje się handlem żywymi rybami.

Ważny elementem sprzedaży żywego towary jest sposób jego przechowywania. Ryby można przechowywać w:

  • szczelnych basenach o gładkich ścianach i gładko zakończonych krawędziach,
  • w czystej, napowietrzanej lub natlenowanej wodzie, której wymiana odbywa się nie rzadziej niż co 48 h,
  • o maksymalnym zagęszczeniu o wartościach 1kg masy/litr wody przy stosowaniu natlenowania,
  • o optymalnej temperaturze wody równej 10oC (+/- 5oC),
  • bez wprowadzania do zbiornika ryb z widocznymi uszkodzeniami ciała.

 Choć najbardziej polecaną opcją jest sprzedaż ryb już po ich uśmierceniu, to nic nie stoi na przeszkodzie, by taką zdobycz dowieść żywą do domu klienta. Tam, na miejscu dopiero dokonać jej uśmiercenia, tak by mięso, jak najdłużej zachowało świeżość. Takim handlem żywymi rybami zajmuje się między innymi firma Beata Pyras Ryby Handel hurtowy i detaliczny, która szczyci się błyskawiczną reakcją na każde wezwanie od odbiorcy.

Uśmiercanie ryb i transport żywych okazów

Samo uśmiercanie świeżych ryb powinno odbywać się w humanitarny sposób niezależnie od tego, gdzie jest wykonywane. Obowiązkiem sprzedawcy jest pierwotne ogłuszenie zwierzęcia uderzeniem w część czołową czaszki lub poprzez poddanie pod działanie prądu elektrycznego. Takie mocne uderzenie sprawia, że ryba traci przytomność oraz dokonane jest uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego lub przerwanie rdzenia kręgowego albo dekapitacja. Uśmiercenia takiego można dokonać jedynie w miejscach specjalnie wyznaczonych do tego celu, gdzie nie patrzy nikt postronny.

Ustawowe zalecenia tyczą się także opakowań, których używa się podczas przenoszenia żywych i martwych ryb. Dotyczy to przede wszystkim samych konsumentów, którzy chętnie zabierają żywą rybę ze sklepu do domu, gdzie dopiero dokonują jej uśmiercenia.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz