Artykuł sponsorowany

O nadzorze archeologicznym przy budowie domu opowiadają archeologowie pracowni ARGO

O nadzorze archeologicznym przy budowie domu opowiadają archeologowie pracowni ARGO

Pracownie archeologiczne nie tylko wykonują badania wykopaliskowe czy rozpoznawcze i weryfikacyjne. Do ich zadań nie nalezą też tylko inwentaryzacje zabytków bądź kwerendy historyczne oraz archiwalne. Ważnym zadaniem takich pracowni są również nadzory archeologiczne, które mogą być nawet potrzebne przy inwestycjach budowy domów jednorodzinnych. Kiedy inwestor musi zatem podjąć współpracę z archeologiem? O tym opowiadają eksperci z firmy ARGO z Jeleniej Góry, którą prowadzi archeolog i konserwator Wojciech Grabowski.

Budowa domu a nadzór archeologiczny – kiedy jest on wymagany?

Wznoszenie domu jednorodzinnego wiąże się z koniecznością skompletowania szeregu ważnych dokumentów. Prócz przygotowania mapy do celów projektowych czy pozyskania pozwolenia na budowę istotne jest też przejście ważnych procedur dotyczących miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jaki ma on związek z nadzorem archeologicznym? Jak tłumaczą archeologowie z pracowni ARGO, to właśnie z MPZP można dowiedzieć się, czy działka pod budowę domu znajduje się w pobliżu stanowiska archeologicznego lub w strefie ochrony archeologicznej. Jeśli tak właśnie jest, konieczna jest współpraca z archeologiem, który uzyska zgodę na wszczęcie inwestycji, którą wydaje w takim przypadku Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Obowiązek wystąpienia o specjalną decyzję jest regulowany ustawą z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U.2003.162.568).

Na czym polega nadzór archeologiczny przy budowie domu?

Nadzór archeologiczny przy budowie domu zawsze rozpoczyna się od skompletowania przez archeologów wymaganych dokumentów. Specjaliści z pracowni ARGO zawsze w imieniu inwestora składają właściwy wniosek o wydanie pozwolenia na wszczęcie inwestycji, a po uzyskaniu pozytywnej decyzji przystępują do prac terenowych. Mogą to być tzw. badania wyprzedzające wykonywane przed robotami ziemnymi na działce lub też jest to nadzór archeologiczny prowadzony równolegle z inwestycją. Na czym on wtedy polega? Jeden z ekspertów pracowni archeologiczno-konserwatorskiej ARGO tłumaczy:

Nadzór archeologiczny przy budowie domu opiera się na nadzorowaniu prac ziemnych wykonywanych na działce. Archeologowie przygotowują dokumentację fotograficzną i sprawozdania z prowadzonych robót. Tylko w niektórych przypadkach konieczne jest zabezpieczenie zabytku archeologicznego. Zazwyczaj na danym terenie nie ma bowiem żadnych ważnych artefaktów, dlatego budowa jest kontynuowana bez większych przeszkód. Niemniej jednak inwestor ma w obowiązku wypełnienie złożonych procedur administracyjnych, a wiedza archeologów jest wtedy niezbędna.

Z jakich elementów składa się dokumentach archeologiczna?

Dokumentacja archeologiczna przy budowie domu to wniosek, a następnie specjalny operat z wykonywanych na działce prac. W pierwszym przypadku pracownia archeologiczna musi dostarczyć do konserwatora zabytków: dokument potwierdzający prawo do korzystania z nieruchomości na cele budowlane, mapę topograficzną w skali 1:10 000 lub większej z naniesionym miejscem planowanych badań archeologicznych oraz plan prac archeologicznych z naniesionymi miejscami dotychczasowych i planowanych badań nawiązujących do punktów osnowy geodezyjnej poziomej i wysokościowej w skali 1:500.

Eksperci z pracowni ARGO dodają, że wniosek musi być zawsze uzupełniony o takie ważne elementy jak:

  1. Program prowadzenia badań archeologicznych.

  2. Dokument potwierdzający gotowość muzeum lub innej jednostki organizacyjnej do przyjęcia zabytków archeologicznych.

  3. Opis sposobu uporządkowania terenu po zakończeniu badań.

  4. Dokument potwierdzający uprawnienia kierownika badań archeologicznych.

  5. Oświadczenie osoby kierującej badaniami archeologicznymi o przyjęciu obowiązku kierowania tymi badaniami albo samodzielnego ich wykonywania.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz