Artykuł sponsorowany

Niezbędny element każdego domu, czyli instalacja wodno-kanalizacyjna

Niezbędny element każdego domu, czyli instalacja wodno-kanalizacyjna

Zazwyczaj prace związane z wykonaniem instalacji wodno-kanalizacyjnej są tym etapem budowy domu, który większość inwestorów traktuje dosyć obojętnie. Instalacja po prostu ma być i działać przez wiele lat. Niestety brak naszego zainteresowania i nadzoru nad pracami już na etapie projektu może być kosztowny w przypadku pojawienia się różnego rodzaju awarii.

Rury w naszym domu

W przypadku tego typu prac bardzo ważne jest, aby nie próbować wykonywać ich samemu, tylko zdać się na fachowców dysponujących odpowiednim sprzętem i doświadczeniem. Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o projektowanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, które musi wykonać doświadczony w tej dziedzinie specjalista. Tworząc projekt uwzględni on zapotrzebowanie mieszkańców na wodę, dokona prawidłowego rozlokowania rur, pionów, poziomów oraz podejść kanalizacyjnych, a także dobierze materiały wykończeniowe. Wodę do naszego domu możemy dostarczyć z sieci wodociągowej lub własnej studni. Podstawowymi elementami instalacji wodno-kanalizacyjnej są rury, które mają za zadanie transportowanie, rozprowadzanie i odprowadzanie wody oraz różnego rodzaju kształtki i łączniki umożliwiające zmianę kierunku przewodów, łączenie odcinków i większych średnic z mniejszymi lub łączenie więcej niż dwóch rur. Do osprzętu zalicza się również licznikisyfonyurządzenia wentylacyjne. Przewody wodne możemy poprowadzić po ścianie, ukryć pod ekranami na ścianie lub w specjalnych bruzdach ściennych, przy czym należy pamiętać, że wytyczenie rur wodnych i kanalizacyjnych powinno odbyć się zgodnie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Powinny być one ułożone poniżej rur gazowych i kabli elektrycznych, a w przypadku rur z ciepłą wodą użytkową muszą one znajdować się minimum 10 cm powyżej rury z zimną. W przypadku instalacji kanalizacyjnej należy pamiętać, że najczęściej działają one na zasadzie grawitacji, co wymusza na wykonawcach zachowanie odpowiedniego spadku ułożonych przewodów. Niezmiernie ważny jest także dobór rur o odpowiedniej średnicy. Jeśli chodzi o materiały z jakich wykonana będzie nasza instalacja sanitarna to najczęściej stosowane są  tworzywa sztuczne, czyli polichlorek winylu (PVC), polietylen (PE) i polipropylen (PP). Są one lekkie, elastyczne, nie ulegają korozji i nie odkłada się w nich kamień. Rzadziej stosuje się obecnie wyroby z miedzi lub stali. Oczywiście zanim podejmiemy ostateczną decyzję warto poprosić wykonawcę o kompleksową wycenę w różnych wariantach materiałowych, która zawierać powinna koszty ze wszystkimi materiałami i robocizną.

Projekt i wykonawstwo instalacji

W chwili obecnej na rynku funkcjonuje wiele firm oferujących usługi montażu instalacji wodno-kanalizacyjnych. Niemniej jednak kierowanie się przy wyborze jedynie ceną nie zawsze nam się opłaci. Warto sprawdzić, co dana firma oferuje i jakie ma doświadczenie w zakresie interesujących nas prac. Niewątpliwie jednym bardziej doświadczonych wykonawców różnego rodzaju instalacji jest Adwit. A. Witosz z Siemianowic. Działa na rynku od 1997 r., a poza instalacjami wodno-kanalizacyjnymi oferuje również wykonawstwo instalacji gazowych i centralnego ogrzewania, w tym także ogrzewania podłogowego. Zakres oferowanych prac obejmuje także między innymi montaż, konserwację i serwis kotłów, pieców oraz grzejników różnego rodzaju. Dodatkowo świadczą usługi hydrauliczne oraz zajmują się dostosowywaniem łazienek dla osób niepełnosprawnych. Adwit to firma oferująca swoim klientom kompleksową realizację inwestycji od projektów, przez realizację i odbiory, aż po serwis.

Wykonanie odpowiedniej instalacji wodno-kanalizacyjnej w naszym domu to niebagatelny wydatek. Warto jednak zadbać, aby została ona zrealizowana zgodnie ze sztuką i solidnie, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się komfortem i spokojem przez długie lata.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz