Artykuł sponsorowany

Montaż ogrzewania podłogowego – o czym należy pamiętać?

Montaż ogrzewania podłogowego – o czym należy pamiętać?

Ogrzewanie podłogowe wodne jest coraz częściej wybieranym sposobem ocieplenia powierzchni użytkowej w domu czy mieszkaniu. Podłogowe ogrzewanie generuje mniejsze zużycie energii niż tradycyjne grzejniki i dzięki temu gwarantuje lepsze samopoczucie domowników. Powodem wyboru tego typu ogrzewania jest przede wszystkim komfort i brak rzucających się w oczy grzejników, które niejednokrotnie umniejszają stylowi wnętrza. O czym należy pamiętać decydując się na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogi – jak zaplanować instalację?

Budowa nowego domu wymaga dopracowania absolutnie wszystkich szczegółów. Jeżeli decydujesz się na ogrzewanie podłogowe, pamiętaj, aby dostosować je do całego projektu domu. Tak naprawdę, już na etapie przygotowania podłoża w budynku, należy wciąć pod uwagę, że pod warstwą podkładu podłogowego będą znajdować się rury. Podłoga więc musi zostać perfekcyjnie wyrównana tak, aby płyty izolacji termicznej przylegały do niej całą swoją powierzchnią. Niedopilnowanie tego etapu, może skutkować późniejszymi pęknięciami i załamaniem wylewki. Aby ustrzec się przed utratą ciepła, należy na wyrównanym podłożu zastosować płyty izolacji termicznej, które wykonane są z płyt styropianowych. Niekiedy wypełnione są one wełną mineralną z żywicą. Podczas prac specjaliści od montażu wykorzystują także płyty przyklejone do folii.

Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne?

Każdy kto decyduje się na ogrzewanie podłogowe bierze pod uwagę przede wszystkim koszty, jakie poniesie z tego tytułu. Warto mieć świadomość, że ogrzewanie podłogowe wodne jest tańszym rozwiązaniem niż ogrzewanie podłogowe elektryczne. Mimo to, koszt zakupu kabli grzewczych lub mat będzie tańsze niż elementy niezbędne do działania instalacji wodnej. Ogrzewanie elektryczne podłogowe niesie ze sobą również mniejsze ryzyko wystąpienia jakichkolwiek problemów eksploatacyjnych. Bez wątpienia ogrzewanie elektryczne jest prostsze i błędy montażowe pojawiają się znacznie rzadziej. Kolejną zaletą elektrycznie podgrzewanej podłogi jest fakt, że uruchomienie instalacji możliwe jest także w okresie przejściowym.

Ogrzewanie podłogowe – w jakich pomieszczeniach?

Bez względu na to który rodzaj ogrzewania podłogowego wybierzesz, pamiętaj, aby ustalić pomieszczenia, które mają zostać objęte instalacją. Jak podkreśla specjalista z Terwo sp.j., ogrzewanie podłogowe nie jest dobrym rozwiązaniem w każdym pomieszczeniu. Zastosowanie podłogówki w pokojach, które są zastawione meblami lub po prostu rzadko są używane, jest odradzane. Alternatywą może być wybór mebli na specjalnych nóżkach, które podnoszą meble na wysokość ok. 10 cm. Wówczas nie wpływają na ilość ciepła, które przekazywane jest do pomieszczeń. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz