Materiał Partnera

Naprawa nawierzchni z użyciem mas bitumicznych

Naprawa nawierzchni z użyciem mas bitumicznych

Intensywna eksploatacja dróg prowadzi do niszczenia nawierzchni. Powstałe w ten sposób pęknięcia, dziury i wyboje stwarzają zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Z tego powodu ważne jest, by wszelkie uszkodzenia likwidować jak najszybciej. W tym celu wykorzystywane są materiały odporne, ale o właściwościach, które pozwolą wszelkie naprawy przeprowadzać szybko.

Masy bitumiczne w pracach drogowych

Masa bitumiczna to mieszanka kruszywa, lepiszcza oraz wypełniacza, która znajduje zastosowanie w budownictwie drogowym. Proces jej produkcji rozpoczyna się od przesiewania i dzielenia rozgrzanego kruszywa na frakcje, które gromadzone jest w komorach. Następnie jest wagowo dozowane do mieszalnika. Lepiszcze jest ogrzewana w kotłach z bitumu, skąd po ogrzaniu trafia do mieszalnika. Bitum dozowany jest wagowo lub objętościowo przepływomierzem. Za dozowanie wypełniacza natomiast odpowiada podajnik ślimakowy, który z silosów podaje wypełniacz do mieszalnika. Gotowa gorąca masa gromadzona jest w zbiornikach, z których odbierają ją samochody samowyładowcze. O jakości masy decyduje dokładność dozowania składników oraz czas ich mieszania.

Tak wygląda to w przypadku tradycyjnej masy bitumicznej, istnieje jednak alternatywne rozwiązanie w postaci mas bitumicznych na zimno. Produkcją takiej mieszanki mineralno-asfaltowej zajmuje się firma Degamex zlokalizowana w Połańcu. Produkt ten można stosować przez cały rok i doskonale sprawdza się w różnego rodzaju pracach drogowych.

Naprawa dróg masą bitumiczną na zimno

Mieszanka mineralno-asfaltowa sprzedawana jest w workach po 25 kilogramów – taka ilość wystarczy do pokrycia ubytku o powierzchni 1 metra kwadratowego i głębokości 1 centymetra. W chłodnym i zacienionym miejscu z dala od ognia oraz wysokiej temperatury asfalt w workach może być przechowywany przez 6 miesięcy.

Masa bitumiczna tego rodzaju nie musi być podgrzewana przed użyciem, a jej dodatkową zaletą jest to, że nie wymaga wykorzystania specjalistycznych narzędzi. Skuteczność jej zastosowania zależy przede wszystkim od właściwego przygotowania powierzchni ubytku, którą należy dokładnie oczyścić. Następnie masę asfaltową wystarczy wsypać, rozprowadzić i ubić. Naprawy za pomocą masy bitumicznej można przeprowadzać w każdych warunkach pogodowych.

Masa na zimno powstała z mieszaniny kruszywa łamanego oraz lepiszcza bitumicznego wykorzystywana jest do:

  • remontów nawierzchni dróg,
  • wypełnienia ubytków i wybojów,
  • ogólnego profilowania dróg oraz chodników.

Jej głównym atutem jest duża odporność na starzenie się, a także doskonała przyczepność do podłoża, dzięki czemu miejsce naprawiane masą na zimno nadaje się do użytkowania bezpośrednio po zakończeniu prac remontowych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz