Artykuł sponsorowany

Najpowszechniejsze błędy podczas sadzenia drzew

Najpowszechniejsze błędy podczas sadzenia drzew

Sadzenie drzew, krzewów lub kwiatów dla laika zdaje się być czymś łatwym. Przecież nic trudnego nie może być w wykopaniu dołka o odpowiedniej głębokości, wsadzeniu do niego sadzonki oraz przyprószeniu jej ziemią? Wyobrażenie te jest błędne. Proces sadzenia jest o wiele bardziej złożony i nie ogranicza się jedynie do trzech czynności. Często skutkiem takiej ignorancji jest zwiędnięcie rośliny. Co w takim razie możemy robić źle?

Termin sadzenia

Jednym z najczęściej popełnianym błędem wśród domorosłych ogrodników jest nieodpowiedni termin sadzenia rośliny. W szkółkach możemy dostać trzy rodzaje drzew: z gołym korzeniem, z bryłą korzeniową w pojemniku oraz z bryłą korzeniową w worku. Te pierwsze są raczej przeznaczone do sadzenia wiosną (najczęściej kwiecień lub maj), stanowią one grupę roślin, które mają niską tolerancję na mróz, na przykład brzoskwinia. Natomiast sadzonki bardziej odporne na zimę można sadzić jesienią (październik i listopad zazwyczaj są optymalne), są to głównie iglaki. Drzewa z uformowaną bryłą korzeniową są opcją dla nieco mniej rozeznanych ogrodników, gdyż z powodu rozwiniętego już systemu korzeniowego można sadzić je cały sezon wegetacyjny, to jest od początku wiosny do końca jesieni. Należy tylko uważać na przymrozki i upały, gdyż mogą zniszczyć nasze świeżo posadzone drzewo.

Głębokość sadzenia

Najważniejsze w tym aspekcie sadzenia jest to, aby korzenie nie były w dołku ściśnięte. Warto jest zwrócić uwagę na średnicę wykopanego otworu. W razie gdyby była za mała, nie powinniśmy korzeni podwijać ani łamać. To znak, że trzeba powiększyć dół. Nie można też przesadzić z głębokością. Idealna jest wtedy kiedy szyjka korzeni jest odkryta, pozostawiona pod ziemią może zacząć gnić. Z drugiej strony za płytko osadzona roślina jest bardziej podatna na niekorzystne warunki środowiska, trudniej jej pozyskać z gleby wodę oraz sole mineralne niezbędne do wzrostu. Odpowiedzią jest wyczucie złotego środka.

Żyzność ziemi

Sypanie do dołka nawozu nie jest złym pomysłem, jednak kluczowym czynnikiem tutaj jest ilość. Zbyt dużo nawozu lub zwyczajnie za mało rozcieńczony może prowadzić do osłabienia stymulacji rozwoju korzenia, od dostatku soli mineralnych po prostu nie przyrastają. Kolejnym potencjalnym skutkiem jest poparzenie rośliny i zahamowanie wzrostu.

Sposób sadzenia

Często popełnianym błędem jest za mały rozstaw między drzewami, czyli sadzenie drzew zbyt blisko siebie. Aby temu zapobiec należy zasięgnąć informacji w sprawdzonym źródle, na przykład w szkółce drzew i krzewów ozdobnych Viburnum. To co stanowi niezbędną wiedzę to jak szerokie i wysokie mogą urosnąć posadzone drzewa. Ponadto warto kilka godzin przed sadzeniem umieścić sadzonkę w wodzie. Dodatkowo przy sadzeniu należy pilnować, aby drzewo zostało zakopane pod kątem prostym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz