Artykuł sponsorowany

Najważniejsze informacje o uprawie catalpy kulistej

Najważniejsze informacje o uprawie catalpy kulistej

Catalpa kulista, inaczej nazywania surmią, to drzewo tropikalne występujące naturalnie w Azji oraz w Ameryce Północnej. Charakteryzuje się dużymi, efektownymi liśćmi, zaokrągloną koroną, pachnącymi kwiatami oraz nietypowymi owocami. Świetnie komponuje się w ogrodach o każdym stylu, także jako soliter. Jakie są najważniejsze warunki uprawy Catalpy?

Stanowisko i gleba

Surmia zwyczajna pochodzi z cieplejszych stref klimatycznych, dlatego dobrze nasłonecznione miejsce będzie trafnym wyborem na jej zasadzenie. Roślina toleruje również delikatne zacienienie. Bardzo ważne jest, aby Catalpa była osłonięta od wiatru ze względu na delikatne gałęzie podatne na uszkodzenia. Dodatkowo młode sadzonki catalpy kulistej nie są tak odporne na mróz jak starsze drzewka i silne podmuchy wiatru mogą prowadzić do jej przemarznięcia.

Idealna gleba musi być lekka, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Najlepiej, gdy będzie też bogata w składniki pokarmowe. Ziemia podmokła, ciężka i gliniasta zupełnie odpada. Akceptowalne odczyny podłoża to lekko zasadowy, obojętny oraz lekko kwaśny. Duża tolerancja względem pH zdecydowanie ułatwia uprawę tego niezwykłego ozdobnego drzewka. Dodatkową uwagę przekazał nam specjalista ze śląskiej szkółki drzewek ozdobnych i owocowych „Drzewka Waleczek”:

Trzeba pamiętać, że Surmia zwyczajna to dość duże drzewo. Osiąga nawet 20 metrów wysokości i 10 metrów szerokości w koronie. To powoduje, że nie będzie niestety nadawała się do każdego ogrodu, gdyż potrzebuje dużo miejsca. Jeśli dysponujecie Państwo mniejszym terenem, warto zdecydować się na odmianę karłowatą Catalpa nana, która jednak nie kwitnie i nie owocuje.

Pielęgnacja sadzonek Catalpy kulistej

Ze względu na to, że młode egzemplarze Surmii nie są odporne na mróz, w okresie jesienno-zimowym trzeba je okrywać. Warto również ściółkować glebę wokół sadzonek Catalpy kulistej, aby podłoże nie traciło nadmiernie temperatury oraz wody. Inną ważną informacją jest, że starsze drzewka nie znoszą przesadzania ze względu na wrażliwy system korzeniowy. Najlepiej więc tego nie robić lub zachować szczególną ostrożność. Pozostałe ważne procedury pielęgnacyjne:

  • Podlewanie – w okresie letnim nie wolno zapominać o regularnym nawadnianiu rośliny, ponieważ źle znosi suszę. Trzeba jednak zachować umiar, bo zbyt długi zastój wilgoci również nie służy Surmii,

  • Nawożenie – warto nawozić Catalpę na wiosnę produktami wieloskładnikowymi, wolnodziałającymi lub odpowiednio przerobionym kompostem. Nawożenie powinno odbywać się po ok. 3 lat od zasadzenia,

  • Przycinanie – nie jest wymagane regularne cięcie drzewka. Warto robić to tylko wtedy, gdy roślina ma przemarznięte, chore lub obumarłe pędy, a także, gdy są one zbytnio obciążone liśćmi. Najlepiej przycinać Catalpę wiosną, kiedy wypuści pierwsze liście, gdyż wtedy najlepiej widać wszystkie uszkodzenia. Cięcia dokonujemy zawsze nad zdrowym pąkiem, zachowując centymetrowy odstęp.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz