Artykuł sponsorowany

Najpopularniejsze gatunki drewna stosowane w meblarstwie — Marian Domagała Nasze Drewno

Najpopularniejsze gatunki drewna stosowane w meblarstwie — Marian Domagała Nasze Drewno

Na rynku dostępnych jest wiele gatunków drewna do produkcji mebli. Każdy z nich ma swoje niepowtarzalne właściwości, takie jak odcień, układ słojów, twardość, czy sprężystość. Wszystkie te cechy w naturalny sposób przekazywane są na gotowy produkt. Dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór drewna na meble. Razem z Panem Marianem Domagałą z zakładu stolarskiego Nasze Drewno dokonujemy przeglądu typowych odmian drewna używanych przez stolarzy.

Drewno dębowe

Dąb to wyjątkowe drewno, które zachwyca zarówno swoim wyglądem, jak i cechami fizycznymi. W zależności od gatunku może przybierać barwę od żółtobrązowej po brązową z lekką nutką czerwieni. Taka kolorystyka w połączeniu z gęstym usłojeniem sprawia, że dębina prezentuje się bardzo okazale. Drewno jest gęste, twarde, co pozytywnie przekłada się na jego trwałość. Niegroźne mu są więc jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne, jak i intensywna eksploatacja. Dlatego blaty dębowe, czy też całe stoły dębowe są praktycznie niezniszczalne. Z tych samych powodów z dębu wytwarza się podłogi i schody. Z wad tego gatunku należy wymienić trudną obróbkę i bardzo wysoką cenę.

Drewno jesionowe

Jeżeli poszukujemy tańszego odpowiednika dębu, to warto dokładniej przyjrzeć się jesionowi. Jak słusznie zauważa stolarz z zakładu Nasze Drewno:

Surowiec ten jest nawet twardszy od dębu, więc doskonale nadaje się na meble. Jego obróbka wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Stolarze lubią jednak to drewno z powodu wysokiej sprężystości, dzięki czemu można zacząć pracę z tym materiałem szybko po ścięciu. Łatwo też się je poleruje i lakieruje.

Zastosowanie ma bardzo zbliżone do dębu, więc sprawdzi się w stołach, frontach mebli, podłogach i schodach. Ze względu na wcześniej wspomnianą sprężystość, z jesionu wytwarzane są np. beczki. Jesion ma ciekawą kolorystykę — od jasnożółtych i ciemnożółtych barw, aż po jasnobrązowe odcienie.

Brzoza

Kolejnym twardym gatunkiem drzewa jest brzoza. Pod względem odporności na ścieranie ustępuje wcześniej wspomnianym gatunkom, ale to wciąż dość trwały surowiec. Meble brzozowe są coraz popularniejsze. Duża w tym zasługa jasnego wybarwienia tego gatunku, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdza się w modnym stylu skandynawskim. Jej faliste i gęsto ułożone słoje można jeszcze lepiej podkreślić poprzez zastosowanie naturalnych wosków i lakierów. Brzoza jest antyalergiczna, więc jest chętnie używana w  pokojach dziecięcych.

Drewno sosnowe

Sosna jest drzewem iglastym, więc pod względem parametrów wytrzymałościowych wyraźnie ustępuje gatunkom liściastym. Posiada za to dużo innych zalet, które sprawiają, że sosna jest ciekawą opcją dla miłośników drewnianych mebli. Odcień wpadający w biel z pewnością przyciągnie wszystkich ludzi lubiących jasno wykończone wnętrza. Drewno łatwo poddaje się obróbce i może przybierać różne kształty oraz barwy. Odpowiednio zabezpieczone też będzie nam służyło przez lata. Drewno sosnowe jest higroskopijne, więc warto mieć je w sypialni, gdyż w sposób naturalny będzie regulowało wilgotność. Ponadto meble sosnowe są łatwe w czyszczeniu, albowiem materiał ten nie elektryzuje się, a co za tym idzie, również nie przyciąga kurzu. Największą zaletą tego gatunku jest jego niska cena.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz