Najczęściej spotykane choroby u psów

Najczęściej spotykane choroby u psów

Pies, tak jak człowiek, narażony jest na wiele chorób. Niektóre z nich nie są poważne, inne mogą stanowić nawet zagrożenie życia. Warto więc poznać najczęściej spotykane schorzenia, z którymi można zetknąć się podczas opieki nad zwierzęciem.

Lista dolegliwości, które bardzo często dotykają psy, jest bardzo długa. Dobrze jest jednak znać te najważniejsze, by – po rozpoznaniu niepokojących objawów – udać się do weterynarza w celu podjęcia specjalistycznego leczenia.

Borelioza

To jedna z najbardziej popularnych chorób wywoływana przez kleszcze. Jeśli zostanie zbagatelizowana, może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Pojawia się na skutek ugryzienia psa przez kleszcza. Do charakterystycznych objawów, które powinny wzbudzić niepokój, zalicza się między innymi: zapalenie stawów wraz z obrzękiem, gorączka, brak apetytu, apatia. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków. 

Babeszjoza

To kolejna choroba odkleszczowa, która – jeśli nie jest leczona – może doprowadzić do śmierci psa. Objawy, które powinny zaniepokoić po ugryzieniu przez kleszcza, to między innymi: brak apetytu i brak pragnienia, apatia, ciemny mocz, bolesność w trakcie ruchów. Leczenie polega na podawaniu leków zwalczających pierwotniaka wywołującego chorobę, osłonowych kroplówek. Żeby pies mógł w pełni wyzdrowieć potrzeba dużo czasu.

Nosówka

To wirusowa choroba zakaźna, która jest najczęściej typowa dla szczeniąt między 3 a 6 miesiącem życia. Objawia się wysoką temperaturą ciała (powyżej 40°C), kaszlem, katarem, zmianami w gardle czy zapaleniem spojówek. Po kilku dniach dochodzą jeszcze wymioty, biegunka oraz brak apetytu. Leczenie najczęściej jest długotrwałe, ponieważ nie ma wielu leków przeciwwirusowych. Dlatego istotne znaczenie odgrywa przede wszystkim profilaktyka, tj. szczepienie szczeniąt w 8 tygodniu i 12 tygodniu życia.

Krzywica

To choroba, która dotyka przede wszystkim młode psy. Przyczyną jest niedobór wapnia i fosforu lub nieprawidłowy ich stosunek w codziennej diecie. Leczenie bazuje na wynikach badań, które określają poziom wapnia i fosforu w organizmie. To ważne, ponieważ nadmiar pierwiastków również może być groźny – tak samo jak niedobór.

Zapalenie spojówek

To dolegliwość, której przyczyny są zróżnicowane. Może być wywoływana przez alergie, wirusy, grzyby. Powodem mogą być również inne choroby oczu (w tym genetyczne wady powiek). Choroba objawia się zaczerwienieniem oka oraz wydzieliną. Wizyta u weterynarza jest koniecznością, ponieważ różne przyczyny wymagają podawania różnych leków. 

Skręt żołądka

To dolegliwość, która jest najczęściej skutkiem bardzo szybkiego i łapczywego jedzenia lub aktywności zaraz po posiłku. Niepokój powinny wzbudzić takie objawy jak: próby wymiotów bez treści żołądkowej, częste gazy, oblizywanie się i ślinienie, dyszenie, szybka praca serca, powiększenie brzucha. Leczenie to niezwłoczna operacja, która ratuje życie.  

Oceń artykuł (8)
2.4
Komentarze
Dodaj komentarz