Materiał Partnera

Zabieg TPLO u psów i kotów

Zabieg TPLO u psów i kotów

Kolano jest bardzo złożonym stawem nie tylko u człowieka, ale też u psów i kotów. Urazy w obrębie stawu kolanowego nie są u tych zwierząt niczym niezwykłym. Najczęściej jest to zerwanie więzadła krzyżowego przedniego, co objawia się m.in. kulawym chodem czworonoga. Pełną sprawność uszkodzonej łapy może przywrócić zabieg TPLO. Jak przebiega on u psów i kotów?

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego i zabieg TPLO u psów

Pies, u którego doszło do zerwania więzadła krzyżowego przedniego, odczuwa ból i stara się nie stawać na uszkodzonej kończynie. Rolą więzadła jest utrzymywanie stawu kolanowego we właściwym położeniu, dlatego przy tym urazie staje się on niestabilny. Postępuje też stan zapalny. Nieleczone zerwanie więzadła przyczynia się do dalszego uszkadzania stawu kolanowego, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u lekarza weterynarii!

Jednym z najskuteczniejszych i najbardziej nowoczesnych zabiegów jest TPLO, czyli Tibial Plateau Leveling Osteotomy. Na czym polega ta metoda leczenia? O tym opowie lekarz medycyny weterynaryjnej z kliniki Dr Hau w Krakowie:

TPLO jest zabiegiem chirurgicznym, wykonujemy go pod pełną narkozą. Problemem przy zerwania więzadła krzyżowego przedniego jest to, że kość udowa ześlizguje się, porusza pod niewłaściwym kątem i stopniowo uszkadza torebkę stawową. Aby temu zapobiec, zmienia się nieco mechanikę psiego stawu. Usuwamy fragment szczytu kości piszczelowej, lekko ją obracamy i ustawiamy tak, aby ruch kości w żaden sposób nie naruszał innych struktur w obrębie stawu kolanowego. To nowe ułożenie zachowuje stabilność dzięki metalowej płycie i śrubom wkręcanym w kość. Pies w kilka tygodni wraca do pełnej sprawności, choć potrzebuje w tym czasie troskliwej opieki właścicieli.

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego dotyczy zazwyczaj dużych psów i u nich też zabieg TPLO jest częściej wykonywany, choć, jeśli są ku temu wskazania, takie leczenie podejmuje się też u małych ras. Rozmiary płytki i liczbę śrub dopasowuje się do wielkości kości oraz masy zwierzęcia.

Zabieg TPLO u kotów

W przypadku kotów do zerwania więzadła krzyżowego przedniego dochodzi najczęściej na skutek upadku. W grupie ryzyka są koty otyłe, których stawy są nadwyrężane na co dzień.

U kotów, podobnie jak u psów mniejszych ras, TPLO wykonuje się rzadziej, ponieważ dobre rezultaty można osiągnąć mniej inwazyjnymi i szybszymi metodami. To, czy są wskazania do przeprowadzenia zabiegu TPLO, określa lekarz weterynarii na podstawie m.in. zdjęcia rentgenowskiego.

Jeśli Twój pies lub kot kuleje, nie czekaj, aż objawy ustąpią. Choć mogą one zaniknąć na jakiś czas, proces degradacji stawu będzie postępował! Znajdź gabinet lekarza weterynarii, który wykonuje zabieg TPLO. Przynieś ulgę w bólu swojemu pupilowi i pozwól mu odzyskać pełną sprawność.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz