Materiał Partnera

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie okna?

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie okna?

Przy zakupie okna nie powinniśmy zwracać uwagi tylko i wyłącznie na estetykę. Bardzo ważna jest jego funkcjonalność – zarówno sposób otwierania, jak i wszystkie parametry techniczne. Składają się na nie właściwości akustyczne, izolacja cieplna, a także szczelność. Wybierając okna, określ te trzy parametry, a dopiero potem przejdź do etapu dostosowywania danego produktu do swoich gustów wizualnych.

Izolacyjność cieplna okna

Izolacyjność cieplna okna jest najważniejszym jego parametrem. To właśnie od niego zależy poziom utraty ciepła przez powierzchnie szyby, a także przestrzenie łączące okna ze ścianami. Kupując okna, zwróć zatem szczególną uwagę na tak zwany współczynnik przenikania ciepła Uw. Określa on ilość energii przenikającej przez okno o danej powierzchni wyrażonej w metrach kwadratowych, przy jednoczesnej różnicy temperatur jednego Kelwina wewnątrz i na zewnątrz budynku. Warto zatem zapamiętać wytyczne dla okien energooszczędnych, które powinny wynosić mniej niż 1,3 W/ m2*K. W przypadku domu pasywnego powinna być to wartość na poziomie 0,8 W/ m2*K lub niższym. Jeśli jesteś zainteresowany kupnem okien energooszczędnych, zwróć uwagę na produkty zbudowane z trzech tafli szyb, których komory wypełnione są gazem szlachetnym – może to być argon, ksenon lub krypton. Polecanymi oknami są również okna drewniane. Drewno od setek lat wykorzystywane jest w stolarce okiennej, a dzisiejsza technologia pozwala na jego idealne zharmonizowanie z szybami. Poszukiwania wysokich jakościowo oraz niepowtarzalnych estetycznie okien możesz zacząć od sprawdzenia oferty firmy Giero FPHU, która zaopatruje swoich klientów, między innymi w okna z drewna klejonego.

Szczelność okna

Bardzo ważny przy utrzymywaniu odpowiedniego poziomu ciepła – zwłaszcza zimą – a także odpowiedniej wilgotności jest parametr szczelność okna. Szczególną uwagę zwróć na ten aspekt w przypadku stosowania w domu rekuperacji mechanicznej, systemu nowoczesnej termoizolacji domu, a także wtedy, kiedy Twoje wnętrza wyposażone są w klimatyzację: wymienione systemy są skuteczne tylko przy odpowiednim poziomie szczelności okna. W tym celu, przy zakupie produktów u najlepszych producentów i dystrybutorów okien, zwróć uwagę na współczynnik infiltracji powietrza (oznacza on ilość powietrza pod ciśnieniem przedostającego się w ciągu godziny przez szczelinę długości 1 m). Dobry mikroklimat wnętrz osiągniesz przy wartości parametru wynoszącej od 0,5 do 1 [m3/mhdaPa2/3]. Nie zapomnij jednak o wspomnianych systemach izolacyjnych – przy zakupie okna ważne jest to, aby wybrać dobrego dystrybutora, któremu można zaufać.

Izolacja akustyczna

Izolacja akustyczna jest szczególnie ważna dla osób, które mieszkają w głośnych rejonach miast. Dobre konstrukcyjnie okno potrafi zagłuszyć hałasy prawie w stu procentach. Polecanym rozwiązaniem są okna z jedną szybą grubszą, komorą wypełnioną gazem szlachetnym oraz okna z ramą drewnianą. Pamiętaj, że izolacja akustyczna związana jest również z montażem okien.

Opracowanie:
Stary Cykarzew, Częstochowska 22
tel. 34 321 14 23
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz