Artykuł sponsorowany

Na czym polegają badania spirometryczne?

Na czym polegają badania spirometryczne?

Badanie spirometryczne jest rodzajem pomiaru medycznego, który ma na celu ocenę pojemności płuc oraz prawidłowości przepływu powietrza w oskrzelach i płucach. Badanie te jest bardzo proste i z biegiem lat staje się coraz bardziej popularne. Spirometrię zaliczamy do profilaktyki przeciw rozwojowi chorób układu oddechowego, takich jak np. astma. Umożliwia ona wykrycie niekorzystnych zmian w płucach w bardzo wczesnym ich etapie rozwoju.

Czym jest spirometria?

Spirometria jest rodzajem badania medycznego, które ma na celu określenie pojemności płuc oraz przepływów powietrza w oskrzelach oraz płucach człowieka.  Podczas tego badania uzyskujemy wiele parametrów, takich jak:

●   objętość oddechowa - objętość powietrza wdychanego i wydychanego podczas normalnego oddychania,

●   pojemność życiowa - maksymalna ilość powietrza, jaką można wytłoczyć z płuc po wykonaniu jednego, maksymalnego wdechu,

●   pojemność wdechowa - największa ilość powietrza, jaką można wtłoczyć do płuc podczas jednego wdechu oraz maksymalna ilość powietrza, jaką można wytłoczyć podczas jednej sekundy wdechu.

Badanie te umożliwia ocenę rezerw wentylacyjnych płuc oraz wykluczenie rozwoju chorób związanych z układem oddechowym np. astmy czy też przewlekłej choroby obturacyjnej płuc.


Jak wygląda i przebiega badanie spirometryczne?

Do badania spirometrycznego wykorzystuje się urządzenie, zwane spirometrem. Badanie to polega na oddychaniu przez spirometr za pomocą ustnika, w sposób, który w danej chwili zaleca nam lekarz. Czynności tej dokonuje się w pozycji siedzącej. Badanie spirometryczne nie jest wcale skomplikowane, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania pacjenta. Pierwszym i najważniejszym aspektem jest to, aby pacjent na minimum 4 godziny przed badaniem nie palił papierosów ani nie pił alkoholu, ponieważ środki te obkurczają naczynia krwionośne, a to skutkuje przekłamaniem wyników, zatem nie warto kłamać lekarza, że nie zażywaliśmy środków, jeśli to robiliśmy. Na dwie godziny przed badaniem nie powinno się również spożywać obfitych ani ciężkostrawnych posiłków, a na pół godziny przed - nie wykonywać żadnej aktywności fizycznej. Oddech podczas badania musi być naturalny i spokojny, nie zaburzony tętnem, a to ma miejsce podczas aktywności fizycznej. Na to badanie należy przyjść w wygodnym ubraniu, które nie będzie krępować oddychania ani ruchów tułowia. Jeśli chcemy zdecydować się na to badanie, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, takiej jak np. Specjalistyczna Praktyka Lekarska Dr n. med. Jerzy Łanowy, w której ofercie możemy znaleźć badania spirometryczne
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz