Artykuł sponsorowany

Na czym polega usługa udrożniania przewodu kominowego?

Na czym polega usługa udrożniania przewodu kominowego?

Przeglądy kominiarskie należy w świetle obowiązującego prawa wykonywać minimum raz do roku. Pozwala to uniknąć problemów z działaniem instalacji grzewczej w budynku, zapewnić poprawność działania wentylacji grawitacyjnej w budynkach, która wciąż jest stosowana w budynkach jednorodzinnych, zwłaszcza w tych oddanych już do użytku. A jak często i czy w ogóle należy udrażniać, czyścić komin?

Dlaczego drożny komin w budynku jest tak istotny?

W przypadku przewodów kominowych, na który składają się  przewód spalinowy, dymowy i wentylacyjny istotną rzeczą, by nie powiedzieć, że podstawą ich poprawnego funkcjonowania jest ich drożność. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, czy to mechaniczne, czy organiczne wpływają na pogorszenie sprawności funkcjonowania instalacji grzewczej w budynku. W przypadku przewodów spalinowych zalegająca sadza może być niebezpieczna dla zdrowia i życia zarówno mieszkańców, jak i osób przebywających bezpośrednio w sąsiedztwie danego budynku. Drugą istotną sprawą, czy też problemem wynikającym z niedrożności przewodów spalinowych, jest zwiększenie kosztów zużycia paliwa. Niekiedy samo wykonywanie regularnych przeglądów kominiarskich nie jest wystarczające, czasem kończy się ono właśnie zaleceniem wykonania czyszczenia komina z zalegającej sadzy.

Ważne jest, aby udrożnianiem kominów zajął się odpowiedni zakład kominiarski, który ma odpowiednie kwalifikacje do przeprowadzenia usługi czyszczenia przewodów kominowych i wyda odpowiednie zaświadczenie o przywróceniu drożności komina.

Jak przebiega proces udrażniania przewodu kominowego?

Żeby usunąć zatory w przewodzie spalinowym, należy odłączyć rurę łączącą komin z piecem, tzw. czopuch i odpowiedni zabezpieczyć kotłownię przed zabrudzeniem. Nieprawdą jest, że czyszczenie komina wiąże się z ogromnym zanieczyszczeniem budynku. Właściwie przeprowadzona usługa czyszczenia komina nie wiąże się z żadnymi uciążliwymi dla właściciela budynku zanieczyszczeniami domu czy kotłowni. Po czynnościach wstępnych kominiarz przy użyciu specjalnej szczotki zwanej kulą kominiarską udrażnia komin. Kula kominiarska to szczotka z obciążeniem, która może być wykonana albo z metalu (do kominów murowanych) lub z plastiku (do kominów ze stali kwasoodpornej). Wielkość kuli dopasowuje się do przekroju komina, a grubość linki stalowej, na której zawieszona jest szczotka, nie powinna być cieńsza niż 3 mm. Jeśli kilkukrotne wyszczotkowanie komina na całej długości nie pomaga usunąć zalegającej sadzy, być może będzie trzeba zastosować odpowiednio dobrane środku chemiczne, które rozpuszczą sadzę. W przypadku cięższych niedrożności, spowodowanych np. zalegającym gruzem konieczne może okazać się rozkucie przewodu kominowego w miejscu zdiagnozowanego występowania zatoru. Czyszczenie komina kończy się sprawdzeniem drożności przewodów kominowych i ponownym podłączeniu pieca. Nie można zapomnieć oczywiście o posprzątaniu kotłowni, które w szanujących klienta zakładach kominiarskich wykonują nie właściciele posesji a kominiarze przeprowadzający usługę czyszczenia komina.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz