Artykuł sponsorowany

Jak często potrzebna jest kontrola przewodów kominowych?

Jak często potrzebna jest kontrola przewodów kominowych?

Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa budowlanego, każdy zarządca oraz właściciel budynków wielorodzinnych i domów jednorodzinnych jest zobowiązany do wykonywania okresowej kontroli przewodów kominowych. Obowiązkowi przeglądów podlegają posiadacze kotłów, bez względu na to czy jest to kocioł węglowy czy np. kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania. Na czym polegają przeglądy i jak często należy je wykonywać?

Kontrola przewodów kominowych – podstawowe zasady

Standardowa kontrola przewodów kominowych powinna być prowadzona raz do roku. Czynność tę może wykonać wyłącznie osoba uprawniona, posiadająca kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim lub osoba z uprawnieniami budowlanymi odpowiedniej specjalności.

Corocznym przeglądom są poddawane wszystkie przewody w budynku – spalinowe, dymowe i wentylacyjne. Rolą specjalisty-kominiarza jest kontrola drożności i biegu kanałów oraz ocena stopnia ich szczelności. Po wykonaniu prac dochodzi również do przeczyszczenia i udrożnienia przewodów przy użyciu fachowego sprzętu. Cała procedura jest odnotowywana w protokole – dokumencie potwierdzającym przeprowadzenie kontroli, podpisywanym przez właściciela/zarządcę nieruchomości i osobę wykonującą przegląd – tłumaczy Piotr Wranik, przedstawiciel zakładu usług kominiarskich świadczącego usługi oczyszczania, konserwacji oraz wykrywania niesprawności przewodów kominowych na terytorium Raciborza i okolic.

Brak przeglądu przewodów kominowych – konsekwencje

Zaniechanie obowiązku kontroli przewodów kominowych skutkuje wieloma przykrymi konsekwencjami, wliczając w to wysoką karę grzywny. W przypadku pożaru w przewodzie kominowym bądź zatrucia mieszkańców spalinami, brak ważnej opinii kominiarskiej może stanowić podstawę do wystosowania aktu oskarżenia wobec właściciela domu o nieumyślne spowodowanie śmierci lub o zniszczenie mienia wskutek zaniedbania wykonania przepisowego przeglądu. Wiąże się z tym również brak wypłaty odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Najważniejszym aspektem całej sprawy jest jednak niepotrzebne narażanie zdrowia i życia osób przebywających na terenie danego budynku. Skorzystanie ze wsparcia fachowca niweluje ryzyko wystąpienia nieszczęścia. Zakłady kominiarskie służą pomocą – wystarczy się z nimi skontaktować przez internet lub telefon.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz