Artykuł sponsorowany

Na czym polega spawanie? Czym profesjonalista różni się od amatora?

Na czym polega spawanie? Czym profesjonalista różni się od amatora?

Budowa maszyn w większości wypadków wymaga połączenia różnych gatunków metali ze sobą, celem zbudowania elementów karoserii, części ruchomych urządzenia. Elementy te mogą być łączone różnymi technikami, z których jedną z nich jest spawanie. Na czym polega spawanie? Jak odróżniać „dobrego” spawacza od amatora?

Na czym polega istota spawania?

Spawanie w teorii jest dziecinnie proste. Bo co w tym trudnego – zespolić dwa kawałki metalu przy użyciu spawarki? Jednak już na wstępie, czytając definicję pojęcia spawania, pojawiają się pewne trudności, czy też pytania, które zaczynają sprawę nieco komplikować…

Spawanie, według encyklopedii PWN to proces łączenia materiałów topliwych (metali i ich stopów) poprzez stopienie brzegów łączonych elementów bez wywierania docisku z dodawaniem lub bez dodawania spoiwa. To jeden ze sposobów spajania, czyli łączenia materiałów, obok zgrzewania, lutowania i klejenia, pozwalający uzyskać trwałe połączenie materiałów o wysokich parametrach wytrzymałości i trwałości. Podczas spawania zwykle dodaje się spoiwo spawalnicze, które łączy się z materiałem rodzimym i po ostygnięciu tworzy spoinę. Od jej „równości” właściwej „głębokości" zależeć będzie moc spawu. Nie jest łatwo od pierwszego razu spawać poprawnie. Trzeba wielu godzin ćwiczeń, praktyki z różnymi rodzajami, grubościami materiałów łączonych, by nauczyć się spawać bez popełniania błędów amatora. Spoina zawsze podlega ocenie, gdyż to od niej zależy trwałość wykonanego spawu i tym samym bezpieczne użytkowanie powstałego przedmiotu. Spoinę ocenia się nie, tylko jeśli chodzi o przyjrzenie się jej przekrojowi, ale także określa się np. jej regularność, kształt, czy też ułożenie względem siebie dwóch łączonych elementów. Przykładem firmy, która zatrudnia fachowców z branży spawalniczej, jest Zakład Ślusarski Stop-Met.

Amatorskie spawanie nie daje dobrej jakości spoin.

W tzw. spawaniu amatorskim niemal każdy spaw jest do poprawki, ma różnego rodzaju niedoskonałości, które nie tylko psują efekt wizualny, ale są niebezpieczne z punktu widzenia użytkowania, marnej jakości i trwałości danego spawu. Błędy spawalnicze powstają z jednego prostego powodu. Niedoświadczony spawacz nie dość, że nie zna dostatecznie sprzętu i sposobu jego obsługi, to na dodatek ma spawarkę amatorską o okrojonych możliwościach regulacji. Jeśli do tego dołoży się złe ustawienie parametrów spawania, czy też złe wyliczenie ilości potrzebnego do spawania gazu osłonowego, problem z trwałością i jakością spawów jest murowany.

Doświadczony spawacz to bezpieczeństwo i estetyka spawu

Spaw dobrze wykonany to spaw nie tylko wolny od niezgodności spawalniczej, ale również estetycznie wykonany. Dużo więc zależy nie tylko od praktyki w zawodzie, ale również tzw. smykałka, predyspozycje zawodowe jak: sprawne ręce, ponadprzeciętna sprawność fizyczna, dobry wzrok, oraz rzetelność, rozsądek, samodzielność, czy umiejętność koncentrowania się na zadaniu i cierpliwość. Dobrej klasy spawacz stosuje w swej pracy profesjonalne spawarki inwertorowe o kompaktowych rozmiarach i wadze i dużej funkcjonalności. Amatorzy, domorośli spawacze zwykle pracują na prostych spawarkach transformatorowych. Pozwalają one bezpieczne prowadzenie prac, niski pobór prądu przy stabilnym napięciu, a używane elektrody bez problemu dobierane są do rodzaju materiału rodzimego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz