Artykuł sponsorowany

Na czym polega renowacja dzieł sztuki

Na czym polega renowacja dzieł sztuki

Stare przedmioty, obiekty czy nieruchomości, tak jak wszystko inne, z czasem zaczynają ulegać naturalnemu rozpadowi ze względu na docierające do nich promienie słoneczne, wilgoć czy też powietrze, które na przestrzeni nierzadko tysięcy lat potrafi bardzo uszkodzić dzieła sztuki. Na ratunek przybywają jednak ich konserwatorzy, którzy potrafią przywrócić im dawną świetność. Na czym polega renowacja dzieł sztuki?

Odnawianie dzieł sztuki

Jeśli chcemy dobrze zrozumieć, na czym polega odnowa oraz zabezpieczenie zabytków, musimy dowiedzieć się, czym zajmuje się konserwacja jako dziedzina historii sztuki. Polega ona na szeregu działań, które mają sprawić, że dzieło artystyczne pozostanie w jak najlepszym stanie przez jak najdłuższy czas. Zaczynając od przeprowadzenia badań archiwalnych i ustalenia wieku oraz wartości dzieła, aż do wykonania odpowiednich zabiegów, konserwacja zawsze kieruje się dwoma zasadami, które są najważniejsze: użycie jak najmniejszej liczby działań oraz przeprowadzenie zabiegów w taki sposób, aby skutki, w razie takiej potrzeby, można byłoby odwrócić. Pod nazwą konserwacji kryje się także jeden z podstawowych zabiegów, który ma służyć jako najskuteczniejsze odwrócenie skutków procesu degradacji. Dzięki temu, dany obiekt może istnieć w niezmienionym stanie przez wiele lat. Na rynku istnieje wiele firm, takich jak np. Artnova Konserwacja Zabytków. s.c., której specjalizacją jest konserwacja zabytków.

Środki

Zniszczenie obrazów polega najczęściej na pokryciu płócien warstwą zanieczyszczeń bądź też na wyblaknięciu kolorów farb. Jeżeli chcemy przywrócić pierwotny wygląd, należy sięgnąć po różnego rodzaju działania mechaniczne. Konserwatorzy delikatnie zdejmują wierzchnią warstwę pyłu, starając się nie zniszczyć tekstury. Do działań fizycznych należy np. użycie promieni rentgenowskich, pozwala to bowiem na usunięcie rozwijających się na powierzchni dzieła mikroorganizmów. Innym środkiem konserwacji może być np. przeprowadzenie skomplikowanych zabiegów z użyciem różnego rodzaju środków chemicznych. Najczęściej są to zabiegi kwasowe, za pomocą których skuteczniej niszczy się rozwijające się mikroorganizmy. Często także zdejmuje się wierzchnią warstwę obiektu, co pozwala na przywrócenie jego oryginalnego wyglądu. Konserwacja dzieł sztuki tak naprawdę jest niezbędna, jeśli chcemy zachować teksty kultury w jak najlepszym stanie dla kolejnych pokoleń. Jej głównym zadaniem jest możliwie najefektywniejsze powstrzymanie procesu degradacji dzieł materialnych oraz utrzymanie najlepszego stanu obrazu czy też jakiejś budowli.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz