Materiał Partnera

Na czym polega regeneracja alternatorów?

Na czym polega regeneracja alternatorów?

Wiele osób zastanawia się, czy regeneracja alternatorów faktycznie chroni nas przed zakupem nowych części? Tak, jest to znacznie bardziej profesjonalny proces, niż zwykła naprawa. Elementy poddane regeneracji (mogą to być również inne części, nie tylko alternatory), są praktycznie nie do odróżnienia od ich nowych odpowiedników. Na czym wobec tego polega regeneracja alternatorów?

Co to jest alternator?


Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest alternator. Nasz rozmówca z Hurtowni QBAT w Śremie tłumaczy: To jeden z zasadniczych elementów, jakie znajdują się w układzie elektrycznych naszego pojazdu. Jest prądnicą prądu przemiennego, pozwalającą zamieniać energię mechaniczną w prąd, niezbędny do ładowania i bieżącego zasilania akumulatora. Tak naprawdę jazda bez sprawnego alternatora nie jest możliwa.

Gdzie w naszym samochodzie znajdziemy alternator? Jest umiejscowiony przy silniku. Za jego działanie odpowiada wał korbowy, a dokładniej rzecz ujmując – pasek wielorowkowy. W starszych autach zastępował go pasek klinowy. Trzeba również zaznaczyć, co jest podstawowym elementem alternatora. To nieruchomy stojan i wirnik, czyli elektromagnes, który zasilają pierścienie ślizgowe i szczotki. Kiedy wirnik wytwarza pole magnetyczne, dochodzi do indukcji prądu o przebiegu sinusoidalnym. Alternator wytwarza prąd zmienny, z tego względu konieczne jest zastosowanie układu prostującego, za który odpowiada regulator napięcia.

Regeneracja alternatorów

Przejdźmy do temu samej regeneracji alternatorów. To alternatywa dla zwykłej naprawy, która raczej nie przyniesie pożądanych efektów albo zakupu nowego urządzenia, z czym wiążą się wysokie koszty. Regenerację najlepiej jest przeprowadzić w sprawdzonym, profesjonalnym warsztacie samochodowym, wyposażonym w należyte ku temu sprzęty. Tym bardziej, że nowoczesne alternatory są zaawansowane technologicznie i bez odpowiednich narzędzi, moglibyśmy zamiast pomóc – jedynie zaszkodzić.

Regeneracja alternatów polega na kompletnym rozmontowaniu alternatora, gruntownym wyczyszczeniu każdej z jego części oraz – co najważniejsze – sprawdzeniu ich pod kątem mechanicznym i elektrycznym. Jeśli jakiś element jest zużyty albo niesprawny, koniecznie należy go wymienić. Później pracownicy warsztatu zajmują się naoliwieniem alternatora i nałożeniem specjalnej pasty, która ułatwia przewodzenie prądu elektrycznego. Ostatnim etapem jest pozbycie się luzów, zamontowanie kolejnych części i przeprowadzenie testów. Teraz alternator jest już gotowy do działania!

Kiedy alternator potrzebuje regeneracji?

Ale kiedy tak właściwie alternator wymaga regeneracji? Sygnały nie trudno rozpoznać – przede wszystkim na zegarach pojazdu zapala się czerwona kontrola akumulatora. To najbardziej oczywiste zawiadomienie o problemie z jego naładowaniem. Dodatkowo możemy zauważyć niejednostajne świecenie świateł oraz niesłyszalne dotąd hałasy spod maski, które są tym silniejsze, im zwiększają się obroty silnika. W takiej sytuacji należy udać się do warsztatu samochodowego.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz