Artykuł sponsorowany

Na czym polega poprawny montaż fasady aluminiowej?

Na czym polega poprawny montaż fasady aluminiowej?

W przypadku architektury miejskiej jedną z popularniejszych form wykańczania budynków np. użyteczności publicznej są fasady aluminiowe. Ich urok polega na nietuzinkowym efekcie wizualnym elewacji. Dzięki fasadom budynki wyglądają, jakby były zrobione ze szkła. Błyszczą w słońcu, odbijają błękit nieba… Zobaczmy, gdzie warto zastosować fasady aluminiowe? Jak są one zbudowane?

Czym jest fasada aluminiowa?

Fasada aluminiowa to olbrzymich rozmiarów elewacja budynku powstała z połączenia aluminium i szkła. Fasada aluminiowa spełnia funkcję reprezentacyjną, kojarząc się z postępem, nowoczesnością i innowacyjnością danego obiektu budowlanego. Do najczęściej stosowanych rodzajów fasad aluminiowych zaliczymy fasady słupowo-ryglowe. Są to fasady o wysokim współczynniku izolacyjności termicznej i akustycznej. Fasady aluminiowe idealnie wyciszają budynki położone w miejscach o dużym nasileniu ruchu.

Gdzie stosowane są fasady i jak wygląda ich montaż?

Fasady aluminiowe są powszechnie stosowane w przypadku wykończeń:

  • biurowców,

  • hoteli,

  • banków.

Istnieje na rynku wiele firm budowlanych, które oferują usługi montażu fasad aluminiowych. Decydując się na ten sposób wykończenia obiektu budowlanego, dobrze jest znać mniej więcej sposób montażu fasady. Pomoże to dokonać wyboru firmy, której zlecimy wykonanie fasady aluminiowej. Ważne jest nie tylko wykonanie elewacji według określonej, nazwijmy to kolejności, ale przede wszystkim z wykorzystaniem wysokiej jakości komponentów budowlanych.

Pierwszym krokiem w przypadku układania fasady aluminiowej jest sprawdzenie konstrukcji nośnej budynku. W tym celu wykonuje się czynności, takie jak:

  • zmierzenie grubości stropów i ich wypoziomowanie,

  • pomiar wysokości kondygnacji,

  • zmierzenie odchylenia od projektu budowlanego (błędy pomiarowe),

  • sprawdzanie jakości elementów montażowych fasady.

Kolejnym ważnym elementem wykonania elewacji fasadowej jest rozplanowanie systemów wspornikowych fasady. Są one przytwierdzane do budynku kołkami rozporowymi. Do tak przygotowanego obiektu mocuje się słupy pionowe (między stropami a ścianami bocznymi) i do nich w następnej kolejności przymocowuje się rygle. Dopiero wtedy możliwe jest poprawne zamocowanie prefabrykatów fasady aluminiowej.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Na estetykę konstrukcji wpływ mają zastosowane w trakcie montażu listy dociskowe (uszczelki i profile gumowe). Aby całość konstrukcji była wykończona na wysokim poziomie estetycznym, należy ukryć złącza paneli specjalistycznymi listwami maskującymi i przy użyciu obróbki blacharskiej. Różnorodność możliwości zastosowania sposobu wykończenia paneli tworzących fasadę aluminiową sprawia, że dobrze jest przejrzeć portfolio, listę wykonanych prac przez firmę specjalizującą się w montażu fasad aluminiowych. Efekt prac zależeć będzie zarówno od umiejętności praktycznych firmy budowlanej, jak i od zdolności manualnych, predyspozycji zawodowych.

Opracowanie:
Poraj, Armii Krajowej 75
tel. 34 314 51 33
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz