Artykuł sponsorowany

Na czym polega pielęgnacja oczka wodnego w przydomowym ogrodzie?

Na czym polega pielęgnacja oczka wodnego w przydomowym ogrodzie?

Czyste, zadbane oczko wodne pełne wielobarwnych kamieni, różnych gatunków roślin i ryb, jest niekwestionowaną ozdobą każdego, przydomowego ogrodu. W ciągu roku zbiornik jest jednak narażony na wiele czynników, które sprawiają, że gromadzą się w nim zanieczyszczenia, glony oraz skupiska owadów. Z naszego artykułu dowiesz się, na czym polega całoroczna pielęgnacja oczka wodnego w przydomowym ogrodzie oraz jakie zabiegi wchodzą w jej skład.

Całoroczna pielęgnacja oczka wodnego obejmuje wiele różnych czynności, stosownie do pory roku – najważniejsze z nich to: czyszczenie zbiornika oraz terenu wokół niego wraz z wymianą wody, klarowaniem jej, usuwanie gnijących liści, mułu, chwastów, glonów, a także udrożnienie lub wymiana filtrów, przycinanie oraz nasadzenia roślin.

Właściwa pielęgnacja zbiornika

Oczko wodne wymaga stałego nadzoru i obserwacji o każdej porze roku. Wiosną taki zbiornik trzeba starannie oczyścić z nagromadzonych po zimie osadów – można to wykonać, wybierając wodę, a następnie czyszcząc całe dno metr po metrze. Doskonałą alternatywą dla takich samodzielnych zabiegów jest skorzystanie z pomocy doświadczonej firmy, takiej jak Gardenus Usługi ogrodnicze, dysponującej specjalistycznym sprzętem do czyszczenia przydomowych akwenów wodnych.

Jeśli oczko jest rozległe i nie ma możliwości wybrania z niego wody, należy mechanicznie usunąć osady i liście z miejsc łatwo dostępnych, a następnie użyć ekologicznych preparatów bakteriobójczych, nieszkodliwych dla ryb ani roślin. Takie substancje szybko przywracają równowagę biologiczną w oczku, skutecznie eliminują glony – można je stosować kilka razy w roku, zawsze wtedy, gdy pojawi się problem z niepożądanymi porostami lub mętnieniem wody.

Pielęgnacja roślin w oczku wodnym

Rośliny są integralnym elementem aranżacji każdego oczka wodnego, dlatego należy o nie regularnie dbać. Pielęgnacja roślin i utrzymanie ogrodów, umiejscowionych przy domowym akwenie to złożony proces, który polega między innymi na:

  • przycinaniu i usuwaniu na bieżąco wszelkich obumarłych fragmentów roślin, by rozkładając się, nie tworzyły warstwy mułu (zabieg ten należy wykonywać również zimą),
  • nasadzeniu wiosną, latem i jesienią nowych roślin, w miejsce chorych lub obumarłych,
  • nawożeniu roślin specjalnymi, naturalnymi preparatami,
  • przenoszeniu do akwarium roślin wrażliwych na niskie temperatury.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz