Artykuł sponsorowany

Na czym polega opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego?

Na czym polega opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego?
Prowadzenie działalności gospodarczej nierozerwalnie wiąże się z regularnymi rozliczeniami podatkowymi. Uproszczoną formą opodatkowania jest tzw. ryczałt ewidencjonowany. Wówczas przedsiębiorca płaci podatek od przychodu – stawka natomiast zależy od rodzaju działalności. Wysokość stawki zryczałtowanego podatku dochodowego może wynosić: 20%, 17%, 12,5%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3%, 2%. Ryczałt ewidencjonowany wiąże się z brakiem możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu. Przeznaczony jest dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz spółek osobowych. Przedsiębiorca, który zdecydował się na tę formę opodatkowania, zobowiązany jest do prowadzenia ksiąg ewidencyjnych – rejestrujących przychody.

Zgłoszenie ryczałtu ewidencjonowanego

Możliwość rozliczenia na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego od początku istnienia firmy wymaga uprzedniego złożenia pisemnego oświadczenia do naczelnika urzędu skarbowego. Wybór tej formy opodatkowania można zawrzeć również na wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Pamiętajmy jednak, że musimy zrobić to do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności. W przypadku, gdy decydujemy się na przejście na ryczałt ewidencjonowany w trakcie funkcjonowania biznesu, to zgłoszenie do naczelnika urzędu skarbowego powinniśmy wnieść do 20. dnia miesiąca kolejnego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym - lub do końca roku podatkowego.

Prowadzenie ewidencji dochodów

Jak zostało wspomniane, przedsiębiorca, który wybrał ryczałt ewidencjonowany jako formę opodatkowania, jest zobowiązany do prowadzenia uproszczonej księgowości – czyli ewidencji przychodów. Natomiast nie jest tutaj konieczne ewidencjonowanie kosztów. Pieczę nad tymi kwestiami możemy powierzyć specjalistom, świadczącym usługi księgowe. Biuro rachunkowe Ewy Kaczorowskiej zajmie się prowadzeniem ewidencji rachunkowej dla Twojej firmy. 

Zalety ryczałtu ewidencjonowanego

Wybór tej formy opodatkowania dla wielu przedsiębiorców okazuje się korzystnym rozwiązaniem. Przede wszystkim ryczałt ewidencjonowany wiąże się ze stosunkowo niskimi stawkami ryczałtu. Ponadto możemy rozliczać się z urzędem skarbowym w okresach kwartalnych. Kolejny plus to uproszczona księgowość, gdyż nie musimy prowadzić księgi rozchodów i przychodów.  
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz