Materiał Partnera

Na czym polega integracja sensoryczna?

Na czym polega integracja sensoryczna?

Coraz więcej mówi się i pisze o integracji sensorycznej, dzięki której możliwe jest nauczenie się prawidłowego rozpoznawania docierających do nas z otoczenia bodźców. Wydawać by się mogło, że zmysły wzroku, słuchu, smaku, węchu i dotyku od pierwszych chwil życia funkcjonują w z góry ustalony sposób. Nie jest to prawdą i choć integracja sensoryczna zaczyna się kształtować już w okresie płodowym, to przez pierwsze lata życia następuje jej intensywny rozwój.

Ważne zmysły, czyli dlaczego dzieci wymagają wsparcia rozwoju integracji sensorycznej?

Prowadzone badania dowiodły, że nie zawsze integracja sensoryczna musi przebiegać w prawidłowy sposób, a deficyty w tym obszarze zdarzają się coraz częściej i zwykle ujawniają się w intensywnym okresie rozwoju dziecka, czyli około 3 urodzin. Zdarza się też, symptomy zaburzeń integracji sensorycznej zostają zdiagnozowane znacznie później w wyniku pojawiających się problemów z nauką, funkcjonowaniem w społeczeństwie, a także innych problemów z zachowaniem dziecka w domu oraz w szkole.

- Zaburzenia integracji sensorycznej są dość proste do zdiagnozowania i jest w stanie zauważyć je każdy rodzic. Mogą dotyczyć zarówno zwiększonej, jak i obniżonej wrażliwości na bodźce, które oddziałują na nasze dzieci. Objawem zaburzeń integracji sensorycznej jest, m.in. nadwrażliwość na dotyk, niechęć do kąpieli i mycia głowy, wyjątkowa nadwrażliwość na hałas, unikanie zabaw manualnych oraz nadmierne pobudzenie ruchowe – wyjaśnia ekspert z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Centrum Tomatisa ze Świdnicy.

Jakie są przyczyny zaburzeń integracji sensorycznej?

Zaburzenia integracji sensorycznej mogą mieć różne podłoże. Wyróżnia się tutaj zarówno czynniki dotyczące bezpośrednio ciąży oraz porodu np. picie alkoholu i palenie tytoniu przez kobietę ciężarną, przebyte w ciąży infekcje, stres, urazy okołoporodowe, cesarskie cięcie oraz wcześniactwo, jak i czynniki dotyczące okresu noworodkowego i niemowlęcego, m.in. niską wagę urodzeniową, późne rozpoczęcie chodzenia oraz negatywne reakcje poszczepienne.

Terapia integracji sensorycznej – kiedy warto z niej skorzystać?

Terapia integracji sensorycznej pozwala nauczyć dziecko prawidłowego odbierania i rozpoznawania określonych bodźców. Jest ona w szczególności polecana dla dzieci z różnymi zaburzeniami, które utrudniają naukę np. dzieci ze zdiagnozowaną dysleksją i dysortografią, dzieci nadaktywnych ruchowo, dzieci, które w wyniku urazów okołoporodowych cierpią na mózgowe porażenie dziecięce, dzieci z autyzmem, a także dzieci chorujących na choroby genetyczne oraz schorzenia prowadzące do niedorozwoju psychoruchowego i intelektualnego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz