Materiał Partnera

Na czym polega i jakie daje możliwości toczenie drewna?

Na czym polega i jakie daje możliwości toczenie drewna?

Drewno to jeden z najstarszych i wdzięcznych materiałów stosowany w budownictwie i innych obszarach życia. Domy lub meble drewniane zawsze mają urok, któremu trudno się oprzeć. Zanim jednak drzewo zamieni się w funkcjonalny i piękny przedmiot użytkowy, musi przejść długą drogę. Jednym z elementów tej drogi jest obróbka drewna i jeden z jej ważniejszych rodzajów - toczenie.

Metody obróbki drewna

Wyróżnia się ręczną, chemiczną i przemysłową obróbkę drewna. Z obróbki ręcznej korzysta się w przypadku rzemiosła artystycznego i sztuki użytkowej. Obróbka chemiczna polega na wyodrębnieniu określonego składnika, np. celulozy. Natomiast obróbka przemysłowa pozwala uzyskać elementy drewniane, które wykorzystuje się później na przykład do produkcji mebli.

Na czym polega toczenie drewna?

Wśród technik przemysłowych wyróżnia się między innymi frezowanie (polega na tworzeniu ząbków, rowków), gięcie i toczenie.

Toczenie polega na nadawaniu drewnu określonego kształtu przy pomocy specjalistycznych narzędzi, tzw. tokarek do drewna. Jego jakość w znacznym stopniu wpływa na wytrzymałość danego przedmiotu. Podczas toczenia drewno jest wprawiane w ruch, a noże tokarskie nadają mu określony kształt. Podczas tego rodzaju obróbki powstają wióry (trociny), które mogą być kłopotliwe (unoszą się w powietrzu). Dlatego każda tokarka powinna być wyposażona w wyciąg do trocin.

Drewno jest dość miękkim materiałem, dlatego toczenie wymaga od tokarza wprawy i doświadczenia.

Efekty

Toczenie jest stosowane głównie do elementów drewnianych, które mają mieć kształt bryły obrotowej, np. walca lub stożka. Wiele przedmiotów użytkowych, z których korzystamy na co dzień, powstało między innymi dzięki toczeniu: pionki szachowe, elementy do mebli, gałki do drzwi, karnisze.

Niezbędne narzędzia

Proces toczenia nie obejdzie się bez specjalistycznych narzędzi. Najważniejszym z nich jest wspomniana wcześniej tokarka. Niezbędne są również między innymi noże do obróbki drewna, dłuta, wiertarka ręczna, młotek drewniany, wkrętak.

Obróbka elementów z drewna na zlecenie

Poszukujesz zakładu stolarskiego, który wykona toczenie drewna? Wybierz rzetelny Zakład Stolarski Zbigniew Chrupała. Firma dysponuje odpowiednimi narzędziami i doświadczonymi pracownikami, którzy poradzą sobie z każdym wyzwaniem - nawet tym najbardziej skomplikowanym. Zakład stolarski zajmuje się również produkcją elementów do mebli, stelaży do stołów, taboretów, tralek do schodów i balustrad, nóg toczonych i nóg do mebli typu “Ludwik”, cokołów do szafek nocnych, komód, szaf.

Opracowanie:
Kępno, Warszawska 60
tel. 62 782 31 26
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz