Na czym polega geodezyjny podział nieruchomości?

Zarówno w przypadku spraw spadkowych, w których daną nieruchomość dziedziczy więcej niż jedna osoba, jak i wtedy gdy chcemy wynająć część należącej do nas działki, niezbędne jest przeprowadzenie geodezyjnego podziału nieruchomości. Jak sama nazwa wskazuje, usługą tą zajmują się uprawnieni do wykonywania tych czynności geodeci. Więcej na ten temat piszemy w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do jego lektury.
Czym jest i kiedy wykonuje się geodezyjny podział nieruchomości?
Na wstępie należy wspomnieć, iż wszelkie kwestie prawne dotyczące geodezyjnego podziału nieruchomości regulują dwa dokumenty. Należy do nich Rozporządzenie rady ministrów z dnia 7 grudnia, 2004 roku o sposobie i trybie dokonywania podziału nieruchomości, a także Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku dotycząca gospodarki nieruchomościami. Ów podział wykonuje się przede wszystkim w sprawach sądowych z zakresu otrzymanego spadku, jak również w momencie gdy zamierzamy wydzierżawić komuś należący do nas fragment terenu bądź też podzielić go pomiędzy kilka podmiotów. Jest to także jedna z usług, które znajdziemy w ofercie firmy Biuro Usług Geodezyjnych Geoprojekt. Pamiętajmy jednak, że wszelkie czynności tego typu może zlecić tylko i wyłącznie właściciel danego gruntu.
Jak wygląda geodezyjny podział nieruchomości krok po kroku?
Geodezyjny podział nieruchomości stanowi proces składający się z wielu następujących po sobie etapów. Na początek należy złożyć odpowiedni wniosek do organów zarządzających np. do prezydenta miasta, wójta lub burmistrza. Oprócz wniosku musimy również dostarczyć wiele istotnych dokumentów, a po jego pozytywnym uwzględnieniu geodeta może przystąpić do swoich czynności. Wśród nich jest między innymi stworzenie projektu wstępnego, uzyskanie pełnej dokumentacji z ODGiK, sporządzenie pełnego projektu podziału nieruchomości oraz przeprowadzenie wszelkich prac związanych z geodezyjnym pomiarem nieruchomości takich jak wykonanie pomiarów terenu.