Artykuł sponsorowany

Na czym polega detoks alkoholowy?

Na czym polega detoks alkoholowy?

Detoks alkoholowy jest metodą na pozbycie się z organizmu substancji szkodliwych, które znalazły się w nim na skutek długiego spożywania dużych ilości alkoholu. W trakcie trwania tego procesu pacjent otrzymuje leki, które mają na celu zniwelowanie odczuwanych skutków abstynencji, oraz składniki mineralne i witaminy. Dzięki temu organizm może zacząć prawidłowo funkcjonować, a wiele zaburzeń, związanych z piciem, ma szansę ustąpić.

Zacznijmy od tego, dla kogo przeznaczony jest detoks alkoholowy i kto może na nim skorzystać. Detoks alkoholowy, czyli tzw. odtrucie alkoholowe, skierowany jest zarówno do osób pełnoletnich, jak i niepełnoletnich. Mogą skorzystać z niego alkoholicy, niezależnie od stopnia zaawansowania choroby alkoholowej, oraz osoby, które nie są uzależnione, ale z powodu np. trudnej sytuacji życiowej spożyły zbyt dużą ilość alkoholu w zbyt krótkim okresie i nie potrafią same wrócić do równowagi psychicznej i fizycznej.

 

Co daje detoks alkoholowy?

Dzięki detoksowi alkoholowemu pacjent może przejść w stan abstynencji i docenić walory trzeźwości. To z kolei prowadzi do zyskania motywacji oraz wzmocnienia chęci do walki z nałogiem. Pacjent uświadamia sobie, że w stanie abstynencji zyskuje pełną świadomość, dzięki której może podejmować trudne i niemożliwe dotąd do podjęcia ze względu na wpływ alkoholu decyzje życiowe, może mieć wpływ na swoje życie, a także budować prawidłowe relacje z najbliższym otoczeniem. 

 

Jak wygląda detoks alkoholowy?

Profesjonalnie i bezpiecznie przeprowadzony detoks alkoholowy powinien odbyć się pod opieką specjalistów, tj. najczęściej zespołu składającego się z lekarza, pielęgniarki, a także psychoterapeuty. Detoks składa się z dwóch faz:

  1. diagnostyki – podczas której zbierany jest wnikliwy wywiad oraz przeprowadzane zostają badania krwi i moczu,
  2. farmakoterapii – podczas której pacjentowi podawane są leki (głównie nasenne, uspokajające i benzodiazepiny), minerały oraz witaminy, a także elektrolity.

Leki podawane w drugim etapie odtrucia alkoholowego nie mają na celu wyleczenia pacjenta z choroby alkoholowej, ale mają pomóc mu w zniwelowaniu odczuwanych nieprzyjemnych objawów abstynencyjnych zarówno na poziomie psychicznym, jak i fizycznym.   

 

Detoks samemu w domu czy w profesjonalnym ośrodku?

System Med w Morawicy jest jednym z profesjonalnych ośrodków, które specjalizują się w przeprowadzaniu detoksu alkoholowego. Pacjent otrzyma w nim kompleksową pomoc na drodze do wychodzenia z uzależnienia. Z uwagi na trudne do zniesienia objawy towarzyszące pacjentowi podczas odtrucia alkoholowego zalecane jest bowiem przeprowadzanie detoksu pod fachową opieką. Przeprowadzając go samodzielnie w domu, pacjent łatwo może wrócić do nałogu, gdy zabraknie mu silnej woli.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz