Artykuł sponsorowany

Charakterystyka pracy profesjonalnego ośrodka uzależnień

Charakterystyka pracy profesjonalnego ośrodka uzależnień

Uzależnienie to jedno z największych niebezpieczeństw naszych czasów. Uzależnić możemy się praktycznie od wszystkiego – nie tylko alkoholu, leków czy narkotyków, ale też hazardu, gier komputerowych i zakupów. To problem, z którym chory nie poradzi sobie samodzielnie, czasem nawet długo go nie dostrzega. Niezastąpiona będzie tu profesjonalna pomoc i terapia w ośrodku uzależnień.

Warunek skutecznej terapii

Uzależnienie w ogromnym stopniu wpływa na psychikę chorego, który przez długi czas nie zauważa, że potrzebuje pomocy. Ta świadomość jest kluczem do przeprowadzenia skutecznej terapii uzależnień. Brak chęci zmiany lub samego podjęcia terapii może zakończyć się brakiem jakichkolwiek efektu, lub jedyni krótkotrwałą zmianą, gdzie po pewnym czasie chory wraca do uzależnienia.

Chęć wyleczenia musi mieć więc swoje źródło w samym chorym, a pomoże mu w tym profesjonalny ośrodek uzależnień Odpocznienie.

Skutki nieleczenia uzależnień

Każde uzależnienie stanowi zagrożenie. Takie jak nikotynizm, alkoholizm, narkomania czy lekomania bardziej niż inne mają niszczący wpływ na nasze ciało. Bez odpowiedniej interwencji mogą prowadzić nawet do śmierci chorego poprzedzonej licznymi chorobami i zmianami w organizmie.

Niemniej niebezpieczne są hazard, zakupoholizm i inne podobne nałogi. Równie silnie atakują psychikę chorego, a ponadto zagrażają naszej sytuacji materialnej, co może skończyć się utratą dorobku całego życia.

Ośrodek leczenia uzależnień

Najbardziej skuteczna jest terapia uzależnień przeprowadzana w profesjonalnym ośrodku. Prowadzona jest ona na podstawie indywidualnych konsultacji psychologicznych z chorym, co pozwala na ustalenie najlepszego dla niego rodzaju terapii oraz dokładnego jej harmonogramu. Osobą uzależnioną zajmują się doświadczeni profesjonaliści, którzy wiedzą jak jej pomóc.

Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest detoks, czyli oczyszczenie organizmu ze wszelkich szkodliwych substancji i jest on konieczny w przypadku alkoholizmu czy narkomanii. W zależności od potrzeb chorego może on uczestniczyć w terapii grupowej lub indywidualnej, pozostając zawsze pod opieką psychologa, terapeuty oraz lekarza.

Ośrodki leczenia uzależnień położone są w okolicy sprzyjającej wyciszeniu – w spokojnej okolicy, daleko od zgiełku miasta. Dzięki temu chorzy nie tylko pozbawieniu są bodźców sprzyjających powrotowi do nałogu, ale również lepiej koncentrują się na powrocie do zdrowia. Pobyt w takim ośrodku nie oznacza też izolacji – możliwe są odwiedziny rodziny i bliskich, a sami pacjenci uczestniczą w organizowanych wyjazdach rekreacyjnych.

Kto powinien szukać pomocy

Często kluczowa w rozpoznaniu uzależnienia jest rola bliskich. Sam chory długo nie będzie dostrzegał swojego problemu i to od nich może zależeć zwrócenie na to uwagi. Ich działania mogą jednak prowadzić jedynie do uświadomienia osobie uzależnionej istnienia nałogu. Nie zawsze też widoczne są jakiekolwiek objawy. Również samoświadomość, że nadużywamy alkoholu, zbyt często robimy zakupy to już sygnał, że konieczna nam może być profesjonalna pomoc.

Uzależnienie dotyka swoimi skutkami również najbliższe otoczenie chorego. Dlatego również rodzina i bliscy powinni korzystać z profesjonalnej pomocy i konsultacji psychologicznych. Problem uzależnienia może prowadzić do kryzysu w małżeństwie, co może wymagać przeprowadzenia oprócz odwyku również terapii małżeńskiej.

Toksyczny wpływ nałogu może ujawnić się również w formie współuzależnienia, które tez wymaga leczenia. Polega ono na funkcjonowaniu w trudnej i niszczącej relacji z uzależnioną osobą, co prowadzi do pogorszenia własnego stanu psychicznego.

Grupą, która ma powiązania z osobami uzależnionymi w sposób szczególny i na tej podstawie potrzebuje pomocy, są Dorosłe Dzieci Alkoholików. Dorastanie w rodzinie naznaczonej alkoholizmem skutkuje zaburzeniami, o których istnieniu dziecko takie nie wie przez długie lata.

Alternatywy dla ośrodków uzależnień

Odwyk w ośrodku uzależnień to najskuteczniejsza metoda leczenia. Prowadzona jest z wykorzystaniem wiedzy medycznej, a chory pozostaje pod stałą opieką. Istnieją jednak alternatywy, które będą stanowić wsparcie w procesie wychodzenia z nałogu.

Najpopularniejszą obok profesjonalnej terapii jest program 12 kroków. Obejmuje on zbiór zaleceń, których stosowanie połączone z dzieleniem się doświadczeniami z innymi uczestnikami grupy pozwala uwolnić się od uzależnienia. Stworzony został jako metoda przeznaczona dla grup Anonimowych Alkoholików, jednak obecnie wykorzystują go również inne wspólnoty. Program kładzie szczególny nacisk na pomoc poprzez grupę, która wspiera się nawzajem w dążeniu do celu.

Niezależnie jednak od wybranej metody i sposobu leczenia uzależnień, skuteczność terapii uzależniona jest od postawy i wysiłków samego chorego.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz