Artykuł sponsorowany

Mowa pogrzebowa w 4 krokach

Mowa pogrzebowa w 4 krokach

Jeszcze niedawno mowę pogrzebową znaliśmy z amerykańskich filmów, dziś możemy jej wysłuchać na coraz większej liczbie pogrzebów. Jak zabrać się za jej przygotowanie? W poniższej lekturze znajdziesz kilka prostych, a jednocześnie kompletnych wskazówek dotyczących przygotowywania i wygłaszania mowy pogrzebowej.

Mowa pożegnalna nie jest łatwą formą wypowiedzi. A decydując się na nią, trzeba zmierzyć się z dużym stresem oraz wykazać umiejętnością kontrolowania emocji. Mowę należy odpowiednio przygotować, następnie samemu należy się do niej właściwie przygotować. Forma wymaga szacunku ze względu na osobę zmarłą oraz słuchaczy pogrążonych w żałobie. Dlatego przygotowania rozpocznij od pogłębienia swojej wiedzy i zapoznania się z podstawowymi regułami.

1. Wybór dobrego mówcy

Oprócz tego, że ktoś z bliskich był ze zmarłym w szczególnej zażyłości i chciałby podzielić się wspólnymi doświadczeniami, jest kilka zasad, które powinny przyświecać podczas wyboru mówcy. Rzeczywiście słuszne jest, aby mówiła osoba bliska zmarłemu, która bardzo dobrze znała zmarłego i mogłaby podzielić się ze słuchaczami cennymi wspomnieniami.

Osoba mówiąca powinna również mieć kluczowe kompetencje do wystąpień publicznych. Sposób mówienia nie może rozpraszać słuchaczy, dlatego dopiero dobra dykcja, odpowiednie tempo i brak wad wymowy zagwarantują, że mowa zostanie wysłuchana przez wszystkich. Mówca nie powinien mieć problemów z doborem słownictwa w stresujących okolicznościach – gdy zapomni tekstu przemówienia lub gdy zaobserwuje wzruszenie wśród słuchaczy. Mówca wreszcie powinien być taktowny, kontrolować przeznaczony na mowę czas oraz trzymać się konspektu.

2. Cel mowy i konspekt

Jak sama nazwa wskazuje, mowa pożegnalna ma za zadanie pożegnać zmarłego. Z drugiej strony, wygłasza się ją pośród żyjących i często kieruje właśnie do nich – snując wspomnienia związane ze zmarłym czy wyrażając pocieszenie. Aby nie zgubić się w tym, być może niejasnym, przekazie, warto określić cel swojej wypowiedzi. Pamiętaj przy tym, że można połączyć kila funkcji przemówienia jednocześnie – wtedy nasza mowa pogrzebowa będzie zawierała wspomnienie zmarłego i jego pochwałę oraz zwroty do słuchaczy i pocieszenie ich, a nawet wyrażenie żałoby i uczuć samego wygłaszającego.

Gdy już jasno określisz swój cel, przygotuj konspekt, na podstawie którego wygłosisz mowę pożegnalną. Konspekt może zawierać jedynie hasła odnoszące się do poszczególnych części wypowiedzi, np. powitanie słuchaczy, podziękowanie za przybycie, pożegnanie zmarłego. Dzięki temu będziesz pewny, że nawet w przypływie emocji o niczym nie zapomnisz.

3. Przygotowanie mowy

Mowa pogrzebowa powinna być krótka i uporządkowana. Chaotyczne przemykanie po różnych tematach, tracenie logicznego związku wydarzeń i rozwlekłe przedłużanie spowodują frustrację słuchaczy. Lepiej powiedzieć mniej i przywołać barwne sceny, obrazy czy przytoczyć słowa zmarłego. Zastanów się, które wspomnienia warto zacytować i jak napisać mowę pogrzebową z ich pomocą.

Niecodzienna okoliczność wymaga doboru stosownego języka, dostosowanego do powagi sytuacji, jednocześnie zrozumiałego i dodającego otuchy żałobnikom.

4. Wygłoszenie mowy

Skoro mowa jest adresowana do zgromadzonych na uroczystości gości, musisz wiedzieć, jak przemawiać. Przede wszystkim nie zapomnij zwrócić się do słuchaczy, powitaj ich i podziękuj za przybycie. W trakcie wygłaszanej mowy okaż należyty szacunek.

Przede wszystkim patrz na publiczność, w Twojej mowie nie może zabraknąć kontaktu wzrokowego. Nie czytaj zatem z kartki, potraktuj ją jedynie jako pomoc. W ten sposób wzbudzisz zaufanie i wzmocnisz swoją więź z odbiorcami.

Oceń artykuł (12)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz