Artykuł sponsorowany

Elementy dekoracyjne nagrobków cmentarnych

Elementy dekoracyjne nagrobków cmentarnych

Nagrobki cmentarne w Polsce najczęściej są wykonywane z granitu, a czasem z marmuru. Ich wygląd ma ogromne znaczenie dla rodzin zmarłych, które będą przez lata zapalały znicze, przynosiły kwiaty oraz modlitwy na groby swoich ukochanych. To dlatego firmy kamieniarskie oraz domy pogrzebowe starają się zaoferować pomniki, które będą godnie upamiętniały zmarłych.

Wybór nagrobka

Wybierając nagrobek należy wziąć pod uwagę zarówno jego kolor, kształt, materiał wykonania, jak i elementy dekoracyjne, takie jak krzyż, płyta z inskrypcjami wraz z epitafium, a także zdjęcia nagrobkowe, donice na znicze czy rzeźby – najczęściej wykorzystywane są one do dekoracji dużych grobowców rodzinnych. Najpiękniejsze pomniki i grobowce można znaleźć między innymi w zakładzie pogrzebowym Lemańczyk & Lemańczyk, który oferuje również ich montaż. Wybierając takie domy pogrzebowe, będziesz miał pewność, że wszystkie elementy konstrukcyjne nagrobka będą ze sobą współgrały. 

Krzyż nagrobkowy – rodzaje

Najważniejszym elementem dekoracyjnym nagrobka jest krzyż, który jest symbolem wiary w życie po śmierci oraz miłosierdzie Jezusa. Najczęściej jest on umieszczany w centralnym punkcie płyty pionowej lub poziomej. Zakłady kamieniarskie i domy pogrzebowe zawsze dokładnie wybierają wraz z rodziną odpowiedni rodzaj krzyża nagrobkowego. Ważne, aby krzyż wiszący na płycie nagrobkowej (lub leżący na płycie nagrobkowej) był wykonany ze stali nierdzewnej – materiał, z którego wykonany jest krzyż, musi być ocynkowany, co pozwala na skuteczną ochronę przed korozją. Jeśli chodzi o kształty, wielkości, kolory czy zdobienia krzyża istnieje bardzo duża dowolność. Najpiękniej jednak prezentują się srebrne klasyczne krzyże katolickie, które nadają nagrobkowi dostojny wygląd.

Inskrypcje i epitafia

Bardzo ważnym elementem grobowców i nagrobków są również inskrypcje. Umieszczane są one na płycie pionowej bądź poziomej w formie wydrążonych i pozłacanych/srebrzonych napisów (metoda piaskowania). Często nanoszone są również w formie wypukłych elementów metalowych (litery kute bądź odlewane) z tego samego materiału co krzyż. Oprócz inskrypcji coraz więcej rodzin decyduje się na umieszczenie epitafium – najczęściej są to modlitwy, cytaty z Biblii, ulubione powiedzenia zmarłego czy też wiersze. Epitafium najczęściej napisane jest w formie lirycznej, która ma upamiętnić piękne życie zmarłego, pocieszyć rodzinę, a także napełnić ją nadzieją.

Dodatkowe ozdoby

Podmioty zajmujące się sprzedażą i montażem nagrobków cmentarnych wielokrotnie są przygotowane na spełnianie dodatkowych próśb rodziny. Bardzo często do nagrobków czy grobowców mocowane są rzeźby aniołów lub świętych, lub zdjęcia nagrobkowe zmarłych. Stanowi to bardzo ważny symbol, który przypomina o obecności osoby nieżyjącej w naszym życiu. Zdjęcia nagrobkowe wykonywane są najczęściej na fotoceramice, fotoporcelanie bądź fotoszkle – najlepsze zakłady pogrzebowe i kamieniarskie współpracują z wyspecjalizowanymi w tej dziedzinie pracowniami fotograficzno-graficznymi.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz