Artykuł sponsorowany

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym – co doradzają doświadczeni specjaliści z firmy iEnergia.eu?

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym – co doradzają doświadczeni specjaliści z firmy iEnergia.eu?

Odnawialne źródła energii – ze szczególnym uwzględnieniem paneli fotowoltaicznych – cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością. Nowoczesne urządzenia znaleźć można przede wszystkim na dachach skośnych domów jednorodzinnych, czyli w miejscu, w którym dostęp do promieni słonecznych jest niemal nieograniczony. Okazuje się jednak, że podczas planowania rozmieszczenia paneli na połaci warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jakich konkretnie?

Montaż paneli fotowoltaicznych – jak zadbać o maksymalną wydajność systemu?

Jednym z parametrów, który decyduje o tym, z jak dobrym systemem fotowoltaicznym ma się do czynienia, jest oczywiście jego wydajność. Choć ogniwa pobierają energię słoneczną nawet wtedy, gdy niebo jest całkowicie zakryte grubą warstwą chmur, to właściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z jednego prostego zabiegu, który sprawi, że instalacja będzie funkcjonowała w sposób niezwykle produktywny.

Jak podkreślają doświadczeni fachowcy z firmy iEnergia.eu, panele – jeżeli istnieje taka możliwość – powinny zostać zamontowane na stronie dachu nachylonej w kierunku południowym. Specjalistyczne pomiary jasno udowadniają, że takie rozmieszczenie pozwala osiągnąć najlepsze wyniki o każdej porze roku. Co równie istotne – elektrownia skierowana na południe może okazać się nieco tańszą inwestycją ze względu na mniejsze przewymiarowanie generatora PV w stosunku do inwertera. Mniejsze koszty oznaczają szybszy zwrot kosztów.

Czy rodzaj pokrycia dachowego ma znaczenie?

W kontekście montażu paneli fotowoltaicznych na połaci wybór konkretnego rodzaju pokrycia dachowego nie ma znaczenia. Właściciele nowego domu mogą zdecydować się zarówno na dachówkę ceramiczną, jak i betonową, a także blachodachówkę czy nawet gont bitumiczny. Nowoczesne systemy solarne zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ich instalacja przebiegała sprawnie i bezproblemowo.

Decydując się na panele, nie trzeba zatem szukać kompromisów pomiędzy estetyką a funkcjonalnością. Dach może prezentować się zjawiskowo oraz jednocześnie być doskonałym miejscem do rozlokowania poszczególnych elementów instalacji.

Kiedy zdecydować się na montaż paneli fotowoltaicznych?

O montaż paneli fotowoltaicznych warto zadbać już na etapie realizowanych prac dekarskich lub tuż po nich. Takie podejście do inwestycji pozwala cieszyć się energetyczną niezależnością już od pierwszego dnia po przeprowadzce. Jak jednak słusznie zaznaczają fachowcy z firmy iEnergia.eu – nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby instalacja fotowoltaiki odbyła się na już istniejącym budynku. W obu przypadkach klienci mogą skorzystać m.in. z atrakcyjnych form dofinansowania, które umożliwiają odczuwalne obniżenie kosztów – nawet o kilka tysięcy złotych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz