Materiał Partnera

Jak możesz magazynować energię elektryczną pozyskaną z paneli fotowoltaicznych?

Jak możesz magazynować energię elektryczną pozyskaną z paneli fotowoltaicznych?

Z roku na rok rośnie ilość osób zainteresowanych instalacjami fotowoltaicznymi pozyskiwaniem darmowej energii. Dzięki dotacjom, ulgom podatkowym i spadającym cenom paneli coraz więcej osób może sobie pozwolić na własny prąd z odnawialnych źródeł energii. Mało osób zastanawia się jednak co zrobić z nadwyżkami prądu, który uda się uzyskać. Zapraszam do lektury.

Jeśli chcesz mieć darmową energię ze Słońca i zdecydowałeś się na montaż instalacji fotowoltaicznej, masz przed sobą wybór sposobu magazynowania tej energii. Dopasowanie zużycia energii do jej aktualnego pozyskiwania jest praktycznie niemożliwa, ze względu na natężenie promieni słonecznych i czas ich operowania. Okazuje się jednak, że jest kilka sposobów na rozwiązanie problemu przechowywania nadwyżek energetycznych.

Po pierwsze: odsprzedaż do sieci publicznej

Nie do końca jest to opłacalne, gdyż cena zakupu energii przez firmy energetyczne jest większa niż cena, za która kupisz energię w przypadku potrzeby uzupełnienia swoich zasobów. Nadwyżka energii wytworzonej przez Twoją instalację może więc nie pokryć zapotrzebowania w przypadku konieczności użycia większej ilości sprzętów lub w przypadku czasowej niemożliwości korzystania z instalacji. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale jeśli nie chcesz inwestować w akumulatory i inne rozwiązania- warto rozważyć taką opcję.

Po drugie: magazynowanie energii w domu

Dzięki dodatkowej inwestycji możesz jednak cieszyć się swoją energią przez długi czas. Na rynku dostępne są specjalne domowe magazyny energii, które może zakupić każdy. Działają na zasadach zbliżonych do działania akumulatora samochodowego- po prostu nadwyżka energii ładuje urządzenie, które przez długi czas może być wykorzystane jako źródło zasilania. Zazwyczaj są to urządzenia do użytku wewnętrznego, zdarzają się jednak modele, które mogą być wykorzystywane także na zewnątrz. Na rynku dostępne są różne modele tych magazynów. Najtańsze są w stanie przechować o 2 kwh energii.

Modułowość daje elastyczność

Urządzenia te mogą działać samodzielnie lub być ze sobą łączone. Można więc stopniowo rozbudowywać swoje zasoby, jeśli nie chcemy od razu inwestować większej kwoty. Bez wątpienia jedną z wad tych urządzeń jest ich cena. Modułowość znacznie ułatwia sprawę- jeśli kupisz mały akumulator, niebawem możesz go wspomóc większym. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez Ciebie model to umożliwia.

Konieczne kalkulacje

Przede wszystkim warto skalkulować całość kosztów i podejść do tej inwestycji długoterminowo. Warto sięgnąć po poradę specjalistów i dobrać odpowiednie parametry i jakość urządzeń. Montaże instalacji fotowoltaicznych zajmuje się firma Michał Drewniak Solaret Fotowoltaika.

Modele akumulatorów o najmniejszej pojemności potrafią kosztować od kilku tysięcy złotych w górę. Można więc przyjąć, że za zmagazynowania 1 kWh zapłacimy około 2-3 tysiące złotych. Trzeba też znaleźć odpowiednie miejsce dla tych urządzeń- potrafią one przyjmować rozmiary standardowych sprzętów AGD, a ich waga często przewyższa 100 kg. Poza samym akumulatorem potrzebny jest także inwerter.

Opracowanie:
Jeziorzany 262
tel. 888 307 336
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz