Materiał Partnera

Modelarstwo – idealnym sposobem na zabawę, hobby, edukację

Modelarstwo – idealnym sposobem na zabawę, hobby, edukację

Zabawki modelarskie są bardzo pożądane i lubiane zarówno w świecie dzieci, jak i dorosłych.
Pozwalają na posiadanie pojazdów i przedmiotów zmniejszonych w skali, co ma wpływ na rozwój wyobraźni dziecka. Szczególną formą modelarstwa jest pasja do modeli pociągów i makiet kolejowych. Zainteresowanie taką formą hobby jest fenomenem wśród różnych środowisk społecznych.

Podstawowa zaleta z obcowania z modelami kolejek i pojazdów to dobra zabawa oraz możliwość spędzania wspólnego czasu dorosłych i dzieci w każdym wieku.

Następnym walorem modelarstwa kolejowego jest edukacja od najmłodszych lat.

Nabywanie umiejętności diagnozowania problemów i ich rozwiązywanie, nauka logicznego myślenia i wyciągania wniosków. Obcowanie z techniką na co dzień. Albowiem współczesne modele i makiety kolejowe korzystają z osiągnięć mechatroniki, telekomunikacji, a nawet technik satelitarnych.

Każdy pasjonat „kolejek” musi zmierzyć się z know-how. Ostatecznie modele kolejowe zmniejszone w skali są także nazywane modelami politechnicznymi. A budowa makiet to z kolei tworzenie własnego świata architektonicznego i krajobrazowego – tylko w miniaturze. 

Modelarstwo to ponadczasowe, modne hobby łączące pokolenia.

Dzieci, pałające chęcią dorosłego życia, bardzo za tym przepadają. Dorośli również, choć nie zawsze się do tego przyznają. Współczesne firmy specjalizujące się w dystrybucji modeli kolejowych zachwycają różnorodnością propozycji i przede wszystkim profesjonalizmem w doborze akcesoriów modelarskich. Przykładem dystrybutora uznanych producentów modeli kolejowych i architektonicznych jest firma AMC Hurtownia Modelarska z Wrocławia.

Rodzaje odwzorowań modelarskich – słów parę o skalach modeli kolejowych

Podstawową cechą każdego modelu jest skala, w jakiej został odwzorowany w stosunku do wybranego wzorca. W modelarstwie kolejowym mamy skale, które określane mogą być podwójnie literowo i cyfrowo (stopniem odwzorowania):

 • skala 1/220 (czyli modele kolejowe w wielkości Z)
 • skala 1/160 (modele kolejowe N)
 • skala1/120 (modele kolejowe TT)
 • skala 1/87 (modele kolejowe H0)
 • skala 1/45 lub 1:43,5 (modele kolejowe 0)
 • skala 1/32 (modele kolejowe I)
 • skala 1/22,5 (modele kolejowe IIm lub inaczej G)

W Polsce najbardziej popularna jest wielkość H0. W następnej kolejności są tzw. TT-ka i N-ka. Wszystkie trzy wyżej wymienione wielkości oraz Z-ka mogą być wykorzystywane w warunkach domowych, w ciepłych i suchych pomieszczeniach. Limitem do wybrania danej skali jest dysponowana powierzchnia. Modele kolejowe w wielkościach I i G zaliczamy do kolejek ogrodowych, wykonanych z odpowiednich materiałów i przystosowanych do zewnętrznych warunków atmosferycznych. Do wszystkich wyżej wymienionych wielkości kolejowych są dopasowane i wykonane w odpowiedniej skali pozostałe elementy wymagane na makietach kolejowych i architektonicznych:

 • modele wszelkich budowli kolejowych, przemysłowych, miejskich i wiejskich, wiaduktów i mostów, ogrodzeń i urządzeń małej architektury
 • modele torów, modele sygnalizacji kolejowej
 • modele drzewek, traw, mat trawiastych, figurek i innych elementów
 • modele pojazdów drogowych, w tym także samochodach z napędem poruszających się po ulicach obok mknących po szynach pociągów.

Zabawa i obcowanie z modelami podnosi wyobraźnię oraz wzmaga kreatywność i umiejętności manualne osób uczestniczących w zabawie. Wiek nie jest tutaj żadną przeszkodą, każdy może wynieść coś nowego dla siebie.

Opracowanie:
Wrocław, Krzemieniecka 60 a
tel. 71 342 87 44
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz