Artykuł sponsorowany

Mieszkanie jako pierwszy krok ku samodzielności

Mieszkanie jako pierwszy krok ku samodzielności

Podstawowym warunkiem uzyskania niezależności i osiągnięcia pełnej samodzielności jest wyprowadzka z rodzinnego domu „na swoje”. W dzisiejszych czasach nie jest łatwo o własne M, ale jest wiele rozwiązań, które mogą ułatwić osiągnięcie celu.

Własne mieszkanie

Według statystyk aż 53% Polaków w wieku 18-35 lat mieszka z rodzicami. W dobie niepewności zatrudnienia trudno jest o kupienie własnego mieszkania. Bezrobocie utrzymuje się na wysokim poziomie, ochrona pracujących osób jest bardzo słaba, a pracodawcy starają się zatrudniać pracowników wyłącznie na umowę zlecenia lub o dzieło, proponując przy tym niskie stawki. W takich warunkach trudno jest myśleć o zakupie mieszkania i pełnym usamodzielnieniu. Podczas starania się o kredyt hipoteczny istotne jest, czy mamy wkład własny w wysokości 10-15% wartości mieszkania, dlatego zanim zdecydujemy się na zakup, warto jest dużo wcześniej pomyśleć o oszczędnościach.

O kredyt wcale nie jest łatwo

Nawet jeśli ma się stabilną pracę, otrzymanie kredytu wcale nie jest takie oczywiste i bezproblemowe, ponieważ banki prowadzą szczegółową weryfikację i stawiają twarde warunki do spełnienia. Wspomniany wkład własny to nie wszystko, bardzo ważna jest również zdolność kredytowa, czyli to, na jaką kwotę zobowiązania stać osobę ubiegającą się o kredyt. O zdolności kredytowej decydują nie tylko zarobki, ale także forma zatrudnienia oraz posiadanie innych zobowiązań. Równie istotna jest historia kredytowa oraz to, czy zobowiązania były spłacane terminowo. W momencie składania wniosku o kredyt zaleca się uregulowanie spłaty wszelkich zobowiązań, ponieważ będą one obniżały wartość kredytu, jaką zdecyduje się przyznać nam bank.

Niektórym jest trudniej

Zdarzają się w życiu sytuacje, w których młodym ludziom szczególnie trudno jest się usamodzielnić i uniezależnić poprzez zakup mieszkania. Mam tu na myśli wychowanków domów dziecka. Z chęci pomocy takim osobom założyliśmy Fundację „Ich Dom”. Naszym celem jest zbieranie środków finansowych, z których będziemy mogli zakupić mieszkania dla osób, które osiągnęły pełnoletność i opuszczają placówki opiekuńczo-wychowawcze. Nasze działania mają pomóc tym osobom w usamodzielnieniu się. Nasi podopieczni mogą mieszkać w tych lokalach tak długo, jak tylko potrzebują, aż osiągną niezależność i będzie ich stać na zakup własnego domu. Dzięki życzliwości wielu darczyńców udało nam się już zakupić 15 mieszkań, w których przebywają wychowankowie domów dziecka. Jest to dla nich ogromna szansa na stabilne wejście w dorosłe życie – powiedział Jan Krzeski, prezes Fundacji „Ich Dom”
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz