Artykuł sponsorowany

Metody zabezpieczania wykopów

Metody zabezpieczania wykopów

Prace o charakterze budowlanym zaliczane są do tych, w których występuje największy odsetek wypadków. Jednym z podstawowych zakresów prac, gdzie najczęściej dochodzi do tego rodzaju zdarzeń, są prace ziemne, głównie wykopy. Jednak odpowiednio wykonany wykop, jak również jego zabezpieczenie – zgodnie z zasadami bhp oraz prawem budowlanym – jest w stanie uchronić pracowników i osoby postronne przed groźną sytuacją.

Ściany wykopu i ich odpowiednie zabezpieczenie

W przypadku wykopów, które mają pionowe ściany i dodatkowo nie mają umocnień takich jak rozparcia oraz podparcia, ich maksymalna głębokość może wynosić 1 metr. Jednak takie rozwiązanie można zastosować wyłącznie, jeżeli ma się do czynienia z wykopami w terenie zwartym. Głębsze wykopy – od jednego do dwóch metrów – można z kolei wykonać tylko w sytuacji, kiedy zostały przeprowadzone odpowiednie badania gruntów oraz wykonana pełna dokumentacja geologiczno-inżynierska.

 Wykonując wykopy ze skarpami, które charakteryzują się bezpiecznym nachyleniem, konieczne jest:

  • wykonanie spadu, który przylega do górnej krawędzi wykopu, na szerokość, która równa jest potrójnej głębokości wykopu – spad musi dawać możliwość odprowadzenia wód opadowych w przeciwnym kierunku do wykopu,

  • sprawdzenie ścian wykopu po deszczu, mrozach, jak również po dłuższych przerwach między wykonywanymi pracami.

Wymogi formalne względem zabezpieczenia wykopów

Jak zauważa specjalista z firmy CM Construction Sp. z o.o. Firma Handlowo – Usługowa „C.M.”: Konieczne jest zabezpieczenie zejścia do wykopu, którego głębokość jest większa niż jeden metr. Zasady jasno określają ponadto, że odległości pomiędzy kolejnymi zejściami do wykopu w takich sytuacjach nie powinny być większe niż 20 metrów – dodaje.

Innym rodzajem wykopów są te wąskoprzestrzenne o pionowych ścianach. Można je wykonywać (w odpowiednich warunkach i z przeprowadzonymi badaniami gruntu):

  • bez konieczności umacniania ścian,

  • w obudowie tradycyjnej, gdzie głównymi elementami są deski,

  • w obudowie ze szczelnych ścian, czyli z grodzi stalowych,

  • w obudowie z płyt wykopowych.

W zależności od głębokości tego rodzaju wykopu jego ściany mogą zostać dodatkowo wzmocnione przez zastosowanie rozporów, zastrzałów, odciągów.

Zabezpieczenie wykopów – dlaczego jest ważne?

Odpowiednie zabezpieczenie wykopów jest niezwykle istotne z uwagi na bezpieczeństwo osób pracujących na danej budowie, jak również bezpieczeństwo osób postronnych, które mogłyby znajdować się w pobliżu. Branża budowlana jest jedną z tych, która charakteryzuje się najwyższym zagrożeniem na terenie prowadzonych prac. Działania zabezpieczające powinny być dopasowane do zasad i konkretnych wytycznych określonych normami prawnymi. Ponadto miejsce wykopu powinno być także dokładnie oznaczone, a w przypadku przerwy w pracy zabezpieczone w taki sposób, aby osoba postronna nie ucierpiała wskutek wypadku, gdyby znalazła się w pobliżu. Jeżeli przedsiębiorstwo nie może samo zapewnić odpowiednich konstrukcji zabezpieczających, powinno zatrudnić w tym celu specjalistyczną firmę.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz