Artykuł sponsorowany

Metody udrażniania kanalizacji - skuteczne sposoby usuwania zatorów

Metody udrażniania kanalizacji - skuteczne sposoby usuwania zatorów

Profesjonalne usługi udrażniania kanalizacji są niezbędne wówczas, gdy w rurach odprowadzających nieczystości płynne powstanie zator. Najczęściej problem ten rozwiązuje się, wykorzystując systemy ciśnieniowe. Jeśli jednak nie jest to z przyczyn technicznych lub logistycznych możliwe, wówczas wykorzystuje się sprężyny mechaniczne. Na czym polega każda z wymienionych metod? Jakie są ich wady i zalety? Odpowiadamy na te pytania w naszym artykule.

Udrażnianie kanalizacji metodą ciśnieniową

Do ciśnieniowego udrażniania rur wykorzystuje się urządzenie zamontowane na pojeździe wyposażonym w pompę odpowiedzialną za tłoczenie wody. Strumień pod wysokim ciśnieniem przedostaje się do węża, którego koniec wsunięty jest do rury kanalizacyjnej. Ponieważ głowica urządzenia ma średnicę dopasowaną do odpływu, woda przepływa wyłącznie w jednym kierunku (nie cofa się), rozbijając po drodze osad, kamień i usuwając nagromadzone nieczystości, które odpowiedzialne były za zwężone światło rury.

Wypłukana treść zostaje umieszczona w studni rewizyjnej, a następnie przepompowana do beczki lub wybrana ręcznie. Daje to pewność, że nieczystości ponownie nie zablokują kanalizacji.

Niewątpliwą zaletą metody ciśnieniowej jest jej szerokie zastosowanie. Dzięki niej możliwe jest udrożnienie:

  • kolektorów zewnętrznych,
  • przyłączy kanalizacyjnych,
  • przykanalików,
  • rurociągów przemysłowych,
  • rurociągów na posesjach prywatnych.

Ponadto można do usuwania zatoru wykorzystać zarówno pojazd z zabudową typu WUKO, jak i sprzęt zamontowany na mniejszych autach dostawczych. Dzięki temu udrażnianie kanalizacji strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem możliwe jest także na stosunkowo niedużym terenie oraz z ograniczoną możliwością manewrowania.

Udrażnianie kanalizacji metodą mechaniczną

W mechanicznym (elektromechanicznym) udrażnianiu kanalizacji nie wykorzystuje się wody. Rozbicie złogów w rurach odbywa się przy pomocy tzw. przepychacza sprężynowego zasilanego elektrycznie.

Obracając się z dużą prędkością wokół własnej osi, w sposób podobny do wiertła, mechanizm przebija się przez zator. W zależności od typu powstałego zanieczyszczenia (np. kamień, tłuszcz, muł, korzenie), zweryfikowanego podczas inspekcji kamerą, dobiera się odpowiednią końcówkę czyszczącą.

Również średnica przewodu z przepychaczem sprężynowym ma średnicę adekwatną do rury. Dzięki temu można dokładnie wyczyścić zarówno te ciasne (32 mm), jak i szerokie (250 mm).

Zaletą tej metody jest możliwość precyzyjnego udrażniania rur z licznymi kolankami. Z tego względu jest często wykorzystywana do prac wewnątrz budynków - wyjaśnia specjalista z gorlickiej firmy Tombud.

Można również z powodzeniem połączyć kilka spiral w jedną, aby oczyścić ze złogów dłuższy odcinek. W efekcie tego metoda mechaniczna wykazuje dużą skuteczność w udrażnianiu nawet 50 m kanalizacji.

Opracowanie:
Gorlice, Krasińskiego 13 lok. 19
tel. 600 108 574
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz