Artykuł sponsorowany

Metody statycznego badania pali

Metody statycznego badania pali

Wszystkie elementy architektoniczne wykorzystywane przez nas do budowania dróg, centrów handlowych, domów i innych obiektów muszą spełniać rygorystyczne normy, aby weszły do użycia. Powinny być stabilne, odporne, a ich zachowanie i reakcje – powtarzalne i przewidywalne. Ważnymi elementami, na których wszystko się opiera, są pale. Tutaj omówimy metody statycznego badania pali.

Dlaczego pale są tak ważne?

Pale, przypominające betonowe tuby, to elementy konstrukcyjne, które stosuje się przede wszystkim przy tworzeniu głębokich fundamentów koniecznych w przypadku ekranów akustycznych, mostów czy ścian palowych. Stanowią one zatem podstawę istotnych części infrastruktury drogowej, z której na co dzień korzystamy. Ich rolą jest przenoszenie obciążeń, na które narażone są obiekty wsparte na palach. Od nich zatem zależy, czy np. most lub wiadukt się nie zawali, a ekrany akustycznie nie runą pod naporem wiatru.

Na czym polega statyczne badanie pali?

Zważywszy na to, jak istotne dla stabilności całej konstrukcji są pale, nie dziwi konieczność dokładnego ich testowania. W budownictwie wykorzystuje się szereg rozmaitych badań, mających dać odpowiedź na pytanie, czy stosowane materiały zagwarantują bezpieczeństwo użytkownikom.

Bazowym badaniem pali jest obciążenie statyczne (wg normy PN-B-02482:1983 Fundamenty budowlane – Nośność pali i fundamentów palowych).  Jest ono najbardziej miarodajne, jeśli chodzi o testowanie reakcji pala na obciążenie. Przeprowadza się je, wywiercając obciążenie na głowicę i mierząc jej osiadanie. Dokonując kilku pomiarów przy różnych obciążeniach, uzyskuje się krzywą zależności między obciążeniem a osiadaniem pala. W podobny sposób bada się reakcję pala na obciążenia boczne oraz na wyciąganie. Firma Novotech przeprowadza zarówno roboty z użyciem pali, jak i badania ich nośności.

Badania statyczne mają kilka zalet. Przede wszystkim są wysoko miarodajne, a ich wyniki są znane bardzo szybko. Ponieważ przeprowadza się je w warunkach rzeczywistych, bardzo dobrze odzwierciedlają to, jak pal będzie się zachowywał po oddaniu do użytku. Do wad tej metody należy zaliczyć długi czas przygotowania, a także trwania. Jest też ono stosunkowo drogie.

Niezależnie od kosztów, badania są konieczne, jeżeli chcemy mieć pewność, że przeprowadzane roboty geotechniczne i palowe będą bezpieczne i zakończą się sukcesem, a użytkowanie nowo wzniesionych konstrukcji nie będzie wiązało się z ryzykiem. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz