Materiał Partnera

Metody nauczania języka angielskiego dzieci

Metody nauczania języka angielskiego dzieci

Dydaktyka języków obcych to dyscyplina naukowa, która oferuje wiele możliwości dotyczących metod i technik nauki języków obcych, których z dekady na dekadę przybywa. Nie jest także tajemnicą, że nauczanie języków obcych wymaga nierzadko zastosowania co najmniej kilku różnych metod ze względu swoją na wielokomponentową specyfikę. Wybraliśmy zatem kilka naszym zdaniem najefektywniejszych metod do zintegrowanego nauczania dzieci języka angielskiego.

Nauka przez gry i zabawy

Kreatywność twórców i odtwórców gier pozwala w dzisiejszych czasach na ogromny wybór gier i zabaw językowych. Wśród z nich znajdziemy gry na skojarzenia, z użyciem flashcards, zabawek, rekwizytów, gier planszowych, kredek, a przede wszystkim wyobraźni. Dzięki grom i zabawom językowym możemy w atrakcyjny i efektywny sposób nauczyć dziecko nie tylko słówek ale i wyrażeń lub pojedynczych zdań, nierzadko ,,przemycając’ technikę drillingu (powtarzania tego samego materiału wielokrotnie na różne sposoby).

Metoda reagowania ciałem (TPR)

Kolejną metodą jest zwana TPR – czyli ‘Total Physical Response’. Jest to metoda nauczania języków obcych stworzona z myślą o najmłodszych – szczególnie dzieci w wieku przedszkolnym. Angażuje ona pracę obu półkul mózgowych, bowiem dzieci naśladują jednocześnie mowę oraz ruchy nauczyciela. Dzięki tej metodzie dziecko zapamiętuje słówka i  zwroty poprzez naturalne nabywanie języka.

Metoda audiowizualna

Jest to metoda powiązana blisko z tzn. ‘Total immersion’ (całkowite zanurzenie), ponieważ polega ona na nauczani poprzez ,,zanurzenie’’ dziecka bezpośrednio języku obcym poprzez wykorzystanie licznych tzw. materiałów autentycznych, takich jak komiksy, filmy, bajki inne materiały audiowizualne w języku angielskim, dzięki którym dziecko uczy się także nabywania pośredniego struktur gramatycznych oraz słówek angielskich z kontekstu.

Metoda komunikacyjna

Ta metoda przyda się bardzo do rozwijania sprawności mówienia. Polega ona na wyrażaniu swojej opinii w języku angielskim w sposób zrozumiały dla odbiorcy. Do tej metody należą między innymi konwersacje na konkretny temat, pytania obejmujące dany zakres gramatyczno – leksykalny, opisywanie obrazka, rozmowa o danej ilustracji, zabawy piłką w pytania i odpowiedzi czy gry planszowe z pytaniami.

Metoda naturalna

Zajęcia prowadzone tą metodą odbywają się jedynie w języku angielskim, dzięki czemu dzieci uczą się języka obcego na podobnej zasadzie co ojczystego- czyli przez naturalne nabywanie, wnioskowanie z gestów lub z kontekstu zdań lub sytuacji. Uczy ona słuchania, reagowania, mówienia czyli ogólnej komunikacji w języku angielskim.

Profesjonalne nauczanie dzieci języka angielskiego

Jeśli rozważają Państwo zgłoszenie swoich dzieci na naukę języka angielskiego według między innymi wyżej wymienionych metod, to polecamy firmę Your English, prowadzoną przez Wiolettę Rudnik w Warszawie, oferującą między innymi naukę języka angielskiego dla dzieci z dostosowaniem poziomu do potrzeb dziecka.

Opracowanie:
Sulejówek, Grabskiego 15
tel. 733 250 300
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz